MIĘDZY ŚWIATAMI – RECENZJA FILMU „OBIEKT” PAULINY SKIBIŃKIEJ

Wyprodukowany przez Studio Munka krótki dokument Pauliny Skibińskiej "Obiekt" będzie miał swoją światową premierę na festiwalu Sundance. Zapraszamy do lektury recenzji filmu autorstwa Daniela Stopy.

W swoim niespełna piętnastominutowym debiucie dokumentalnym „Obiekt” Paulina Skibińska opowiada z perspektywy nurka o pracy ekipy ratunkowej. Akcja filmu rozgrywa się na granicy dwóch światów – lądowego, gdzieś na prowincji, a także podwodnego. Właśnie ta granica między różnymi światami oraz granica ludzkiej siły i wytrzymałości, wydaje się najbardziej interesować autorkę. Widać to w scenach, w których główny bohater wynurza się na powierzchnię. Kamera długo śledzi jego twarz, najpierw schowaną jeszcze za maską,  potem już bez aparatury tlenowej. Na twarzy nurka pojawia się wszytko – zmęczenie, trud i emocje, które towarzyszyły mu w tej niebezpiecznej wyprawie.

„Obiekt” to także interesująca wprawka formalna debiutującej autorki. Skibińska komunikuje się z widzami wyłącznie za pośrednictwem serii obrazów i staranie wyselekcjonowanych, czasem odkształconych dźwięków. Brak słownego komentarza i dialogu zmusza odbiorcę do skupienia, koncentracji i szukania w formie tego, co w tym filmie najistotniejsze – emocji i przesłania. Rezygnacja z komunikacji werbalnej zbliża nas do podwodnego świata bohatera. W nim nie ma miejsca na słowo i dialog, tylko na dźwięki tłumione przez szczelną maskę i kombinezon. Do nas dociera jedynie to, co swoim zmysłami doświadcza pod lodem bohater.

W tym wszystkim Skibińska idzie o krok dalej. „Obiekt” to także próba oddania za pomocą serii połączeń obrazów i dźwięków ukrytej motywacji bohatera. Pojawiające się w filmie sceny świata nadwodnego, konfrontowane z tym, co rozgrywa się pod lodem, są jakby odbiciem myśli bohatera. To właśnie na lądzie bliscy zaginionych czekają na informacje od ekipy ratunkowej. Praca nurka i podejmowane przez niego ryzyko jawi się w filmie Skibińskiej jako pewnego rodzaju misja, służba innym ludziom, którą pełnić mogą tylko silni i odważni, niebojący się przeciwstawić warunkom panującym w innej rzeczywistości.

Daniel Stopa