LISTOPAD NA FESTIWALACH

W listopadzie polskie dokumenty pojawią się m.in. na festiwalu CPH:Dox w Danii czy Cottbus w Niemczech, a także na wielu międzynarodowych festiwalach filmów górskich.

Jeszcze w październiku rozpoczął się hiszpański festiwal Miradas Doc, gdzie pokazywanych jest aż sześć polskich dokumentów: „To tylko marzenia” Jakuba Michnikowskiego, „Pieśń pasterza” Vahrama Mkhitaryana, „Superjednostka” Teresy Czepiec , „Salon sióstr W.” Jakuba Stożka, „Punkt wyjścia” Michała Szcześniaka oraz „Obietnica dzieciństwa” Piotra Morawskiego i Ryszarda Kaczyńskiego. Trzy ostatnie filmy, a także „Casa Blanca” Aleksandry Maciuszek i „Autorki” Janusza Mrozowskiego będzie można zobaczyć w Chinach w ramach Gold Panda Awards.

W ostatni dzień października rozpoczął się także BANFF Mountain Film and Book Festiwal w Kanadzie, gdzie o nagrodę powalczy „Jurek” Pawła Wysoczańskiego oraz „K2. Dotknąć nieba” Elizy Kubarskiej. Te dwa filmy, wraz z „Sati” Bartłomieja Świderskiego, znalazły się także w konkursie austriackiego festiwalu Graz Mountain Festival. Natomiast na Bansko Mounatain Film Fest w Bułgarii oprócz „Jurka” i „K2. Dotknąć nieba” miłośnicy filmów górskich zobaczą również „Pieśń pasterza” oraz „Miejsce” Julii Popławskiej. Samo „K2. Dotknąć nieba” będzie reprezentować Polskę na BBVA Mountain Film Festival w hiszpańskim Trello.

Na początku listopada odbędzie się festiwal Vox Feminae w Chorwacji, gdzie pokazany zostanie „Punkt wyjścia”. Tego samego dnia, 3 listopada, wystartował Cottbus Film Festival, w którego programie znalazły się „Superjednostka” Teresy Czepiec i „Siłaczka” Kacpra Czubaka. „Siłaczkę” będzie można zobaczyć również w ostatnich dniach miesiąca na Międzynarodowym Festiwalu Debiutów i Filmów Studenckich w Petersburgu. Tam zaprezentowany zostanie także „Nóż w wozie” Vity Marii Drygas, który pojawi się również w konkursie na słoweńskim festiwalu Luksuz.

5 listopada to pierwszy dzień Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Leeds w Wielkiej Brytanii, gdzie o nagrodę będzie walczyć „Dokument” Marcina Podolca. To też dzień rozpoczęcia CPH:Dox, w którego konkursie znalazła się polsko-islandzka produkcja „Boża łaska” Kristjána Loðmfjörða oraz początek Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Stambule, gdzie będzie można zobaczyć „Superjednostkę”.

Film Teresy Czepiec zagości również na ekranach festiwalu ARPA w USA. Natomiast podczas DOC NYC oprócz „Superjednostki” w konkursowej rywalizacji znalazł się „Koniec świata” Moniki Pawluczuk. Dokument Teresy Czepiec w listopadzie na międzynarodowych festiwalach pojawi się jeszcze dwa razy: na hiszpańskim Alcine 45, razem z „To tylko marzenia” Jakuba Michnikowskiego oraz na Kassel Documentary Film and Video Festival obok „Figury” Katarzyny Gondek. Sama „Figura” została zaproszona przez selekcjonerów festiwalu Interfilm w Niemczech oraz European Short Film Festival of Brest we Francji.

Polska reprezentacja filmów dokumentalnych pojawi się także na festiwalu w „Listapad” w Minsku, widzowie zobaczą tam „Braci” Wojciecha Staronia, „Casa Blancę” Aleksandry Maciuszek oraz „Mów mi Marianna” Karoliny Bielawskiej. Ten ostatni  pokazany zostanie także w Stanach Zjednoczonych na Denver Film Festival, w Irlandii podczas Cork Film Festival, w Litwie w ramach European Film Forum Scanorama oraz na Black Nights Film Festival w Estonii. W drugiej połowie miesiąca na festiwalu  filmowym w Ljubljanie zagości „Obiekt” Pauliny Skibińskiej. Ten dokument znalazł się także, razem z filmem „To tylko marzenia”, w programie festiwalu filmów krótkometrażowych Sleepwalkers w Estonii. "Obiekt" oraz "Miejsce" Julii Popławskiej będzie można zobaczyć też na Festiwalu Filmów Dokumentalnych RIDM w Kanadzie.

Polski dokument dotrze także do Nowej Zelandii, gdzie na festiwalu Show Me Shorts w rywalizacji o nagrodę weźmie udział „Wyspa” Natalii Krasilnikovej. Na węgierskim festiwalu Verzio zaprezentowane zostanie „Moje 89 pokolenie” Pawła Jóźwiaka-Rodana oraz „Dybuk. Rzecz o wędrówce dusz” Krszystofa Kopczyńskiego.