POLSKIE FILMY NA FESTIWALU DOK LEIPZIG

Już 30 października rozpocznie się 60. edycja festiwalu DOK Leipzig. W tym roku w Lipsku zagości silna reprezentacja polskich produkcji: jeden stanie do konkursowej rywalizacji, trzy pojawią się w sekcjach pozakonkursowych, cztery w jubileuszowym programie „Anniversary: Now and Then – Then and Now” a trzynaście zostanie pokazanych w specjalnym programie „A Declaration of Love to Polish Documentary Film".

DOK Leip­zig to jedno z czołowych wydarzeń w świecie filmu dokumentalnego i animowanego. Każ­dego roku w Lipsku prezen­towane są najnowsze produk­cje filmowe z kilkudziesięciu krajów wszyst­kich kontynentów. W oficjalnej selekcji do udziału w tej edycji festiwalu wybrano 166 filmów z 53 krajów. Oprócz tego w Lipsku odbędą się pokazy specjalne. W sumie na DOK Leipzig zostanie pokazanych około 340 filmów, w tym 21 produkcji polskiej!

W konkursie międzynarodowym o nagrodę będzie walczyć film „Call Me Tony” Klaudiusza Chrostowskiego. Dokument na DOK Leipzig będzie miał swoją światową premierę. Natomiast międzynarodową premierę w Lipsku będzie miał film „How to Destroy Time Machines” Jacka Piotra Bławuta, który zakwalifikował się do International Programme Short Film.

W pokazach pozakonkursowych zagoszczą także animacje: „Cipkę” będzie można zobaczyć w sekcji Post-Angst, a „Loving Vincent” widzowie obejrzą podczas Animation Night Extended.

Festiwal DOK Leipzig świętuje w tym roku swoje 60-te urodziny. Z tej okazji zaprezentowany zostanie specjalny program „Anniversary: Now and Then – Then and Now”, w którym również znalazły się polskie akcenty: „Uwaga, chuligani” Edwarda Skórzewskiego i Jerzego Hoffmana, „Ćwiczenia warsztatowe” Marcela Łozińskiego, "Muzykanci" Kazimierza Karabasza oraz „Super rzecz” Piotra Kabata.

To jeszcze nie koniec polskiej obecności na DOK Leipzig. W tym roku niemiecki festiwal zaprasza na program „A Declaration of Love to Polish Documentary Film”, w którym widzowie obejrzą pokazywane wcześniej i nagradzane w Lipsku polskie dokumenty z ostatnich pięciu lat. W specjalnym programie znalazło się trzynaście filmów: „15 stron świata” Zuzanny Solakiewicz, „6 kroków” Bartosza Dombrowskiego, „Dziennik z podróży” Piotra Stasika, „Bracia” Wojciecha Staronia, „Komunia” Anny Zameckiej, „Deep Love” Jana P. Matuszyńskiego, „Uwikłani” Lidii Dudy, „Ojciec i syn” Pawła Łozińskiego, „Intensywność patrzenia” Andrzeja Sapiji, „One Man Show” Jakuba Piątka, „Shoulder the Lion” Patryka Rebisza i Erinnisse Rebisz, „Dwa światy” Macieja Adamka oraz pokaz pod patronatem Wajda Studio: „Wróblewski według Wajdy” Andrzeja Wajdy.

Pełen program festiwalu dostępny na stronie DOK Leipzig.