TRWA 3. SESJA DOC LAB POLAND 2017

17 października rozpoczęła się trzecia, ostatnia tegoroczna sesja programu dla profesjonalnych dokumentalistów DOC LAB POLAND 2017. Obejmuje ona indywidualne konsultacje projektów filmowych, warsztaty i otwarte dla publiczności wykłady. Wszystkie wydarzenia odbywają się w ramach 33. Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

Głównym elementem trzeciej sesji jest omawianie projektów uczestników. Podczas konsultacji z tutorami prezentują oni nowe materiały i to, jak rozwinęły się ich filmy od pierwszych spotkań DOC LAB POLAND w kwietniu. Projekty konsultują Tomasz Wolski - – reżyser, operator, montażysta i producent nagradzanych dokumentów, członek Europejskiej Akademii Filmowej i Lidia Duda – reżyserka, scenarzystka i reportażystka, laureatka wielu prestiżowych nagród, m.in. dwukrotnie Złotego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Warsztaty dla uczestników poprowadzą Susanna Lotz – ekspertka specjalizująca się w rozwoju projektów transmediowych, pracująca z Laboratory of Visual Culture (SUPSI) i Visions du Réel, oraz Michał Połetek - specjalista zajmujący się przygotowaniem i wdrażaniem projektów crowdfundingowych, który doświadczenie zdobył między innymi w portalu PolakPotrafi.pl. Uczestnicy poznają znaczenie i budowę narracji transmedialnej w dokumencie: wielowątkowej i zróżnicowanej historii, która odsłaniana jest za pośrednictwem różnych form mediowych, oraz sposoby pozyskiwania funduszy na film od indywidualnych darczyńców w Internecie. 

Trzecim elementem sesji są otwarte dla publiczności wykłady na tematy szeroko rozumianego filmu dokumentalnego. O przenikaniu się dokumentu i fabuły case study, na przykładzie filmu „Zud”, poprowadziły producentka Anna Wydra i reżyserka Marta Minorowicz. Maciej Nowicki - wiceprezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i dyrektor festiwalu WATCH DOCS – Prawa człowieka w filmie wygłosił wykład na temat potencjalnych możliwości współpracy filmowców z organizacjami pozarządowymi. Czy jest możliwy mariaż artystycznej wizji i społecznego uzusu, artystów i działaczy społecznych, filmów i kampanii społecznych? Jak się za to zabrać?  Jakie mogą być korzyści?
 

W środę odbędzie się wykład Susanny Lotz o projektach transmediowych. Czwartkowy wykład poprowadzi natomiast Jacek Nagłowski, współwłaściciel firmy producenckiej Centrala oraz Circus Digitalis. Opowie o tworzeniu wirtualnej rzeczywistości w filmie dokumentalnym. Czy jest to chwilowa fascynacja twórców czy przyszłość kina?

Trzecia sesja warsztatów rozwoju projektów dokumentalnych DOC LAB POLAND 2017 potrwa do 19 października. Odbywa się w ramach Warsaw Industry Days podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego. DOC LAB POLAND WARSAW DAYS został wsparty przez Urząd Miasta Warszawy.

DOC LAB POLAND to największy w Polsce program dla profesjonalnych dokumentalistów, łączący konsultacje merytoryczne projektów filmowych z prezentacjami dla potencjalnych partnerów: producentów, dystrybutorów, agentów sprzedaży. Dodatkowym, ważnym elementem programu jest market koprodukcyjny organizowany dla kolejnych ok. 40 uczestników z Polski i zagranicy. W ramach publicznych prezentacji oraz marketu koprodukcyjnego podczas tegorocznego Krakowskiego Festiwalu Filmowego odbyło się ok. 700 indywidualnych spotkań. Uczestnicy programu otrzymali nagrody o łącznej wartości ponad 60 tys. zł. DOC LAB POLAND organizuje także otwarte pokazy filmów dokumentalnych w ramach cyklu DOC LAB POLAND HOT SELECTION.

Organizatorem DOC LAB POLAND jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, a partnerem strategicznym – Krakowski Festiwal Filmowy. Program jest organizowany we współpracy z Warszawskim Festiwalem Filmowym, DOK Leipzig - najważniejszym niemieckim festiwalem filmów dokumentalnych, EDN - European Documentary Network oraz czeskim  Institute of Documentary Film.