POLSKIE DOKUMENTY W MARCU NA MIĘDZYNARODOWYCH FESTIWALACH

W marcu wiosenny sezon festiwalowy startuje na dobre. Polskie dokumenty w tym miesiącu będzie można zobaczyć m.in. w Pradze, Wilnie czy Kijowie.

Jeszcze w lutym rozpoczął się festiwal ZagrebDox w Chorwacji, na którym widzowie będą mogli zobaczyć „Symfonię fabryki Ursus” Jaśminy Wójcik, „Summę” Andrei Kutsila oraz „Diagnosis” Ewy Podgórskiej. „Diagnosis” w marcu pojawi się także na Sofia International Film Festival w Bułgarii.

Na początku miesiąca w Pradze odbędzie się One World Human Rights Film Festival, w którego programie znalazło się aż sześć filmów dokumentalnych: „Miłość i puste słowa” Małgorzaty Imielskiej, „Wieś pływających krów” Katarzyny Trzaski, „In Touch” Pawła Ziemilskiego, „Dobra zmiana” Konrada Szołajskiego, „Home Games” Alisy Kovalenko oraz „Miłość bezwarunkowa” Rafała Łysaka. Film Rafała Łysaka zagości także na festiwalu Sundsvall w Szwecji.

W pierwszej połowie marca „Wnętrze lwa” Karola Lindholma będzie można zobaczyć na Tampere Film Festival, „Jerzy i Jerzy na jeziorach” pojawi się na Sail in Festival w Hiszpanii, a „Tensity” Konrada Kultysa na Feminist Border Arts w USA.

Dwa pokazy czekają w marcu dokumenty Marcina Sautera: „Żalanasz – pusty brzeg” na Budapest Architecture Film Days na Węgrzech, a „Urosłam, kiedy spałaś” na DocuDays na Ukrainie.

Dwa pokazy w tym miesiącu będzie mieć na koncie krótkometrażowy dokument „Pasdar” Grzegorza Piekarskiego – film zobaczyć będzie można na Kontrast Film Festival w Niemczech oraz Bunter Hund Short Film Festival w Niemczech. Tam też pokazana będzie „Euforia” Natalii Pietsch.

W połowie marca na Litwie odbędzie się Vilnius International Film Festival, gdzie do programu zaproszono „Najbrzydszy samochód świata” Grzegorza Szczepaniaka, „Over the Limit” Marty Prus oraz „Wolta” Moniki Koteckiej i Karoliny Poryzały.

W drugiej połowie miesiąca widzowie World Film Festival w Estonii zobaczą „Obcego na mojej kanapie” Grzegorza Brzozowskiego, publiczność Golden State FF w USA „Sen Leocadii” Krzysztofa Nowickiego, a Festival International de Films de Femmes de Créteil we Francji - „Tańczę dla ciebie” Katarzyny Lesisz.

Trzy polskie dokumenty zaprezentowane zostaną na festiwalu FebioFest na Słowacji: „Radwan” Teresy Czepiec, „Odprawa” Filipa Drzewieckiego oraz „Casting” Klaudii Kęski. Natomiast na CPH:Dox pojawią się filmy „I was here” Nathalie Biancheri i Oli Jankowskiej oraz „Henryk Górecki: Symphony No. 3 (Symphony of Sorrowful Songs)” Michała Merczyńskiego.

Marzec zakończy pokaz silnej reprezentacji polskich dokumentów na festiwalu Mecal Pro. Widzowie w Hiszpanii zobaczą „Krzyżoki” Anny Gawlity, „Siostry” Michała Hytrosia”, „Proszę o ciszę” Eri Muzutani, a także „Odprawę” i „Wnętrze lwa”.

Aktualna lista pokazów festiwalowych znajduje się tutaj.