POLSKIE DOKUMENTY W KONKURSACH 54. KRAKOWSKIEGO FESTIWALU FILMOWEGO

Znamy już pełną listę filmów zakwalifikowanych do konkursów 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. W tym roku do walki o nagrody w różnych sekcjach konkursowych stanie 21 polskich filmów dokumentalnych.

Konkurs polski

Krakowski Festiwal Filmowy to zwierciadło naszego kina w obszarze, w którym odnosimy największe sukcesy na świecie – mówi Krzysztof Gierat, dyrektor Festiwalu. – Konkurs polski wzbudza rokrocznie największe emocje. Nic dziwnego, to tu zaczynają swoje międzynarodowe kariery ci, którzy zwyciężą lub zostaną w gąszczu propozycji dostrzeżeni przez zagranicznych gości.

Do sekcji dokumentalnej konkursu polskiego komisja selekcyjna wybrała 21 tytułów. W tym roku utrzymuje się trend, który zaczął się krystalizować podczas poprzednich edycji krakowskiego festiwalu – polscy filmowcy wolą kręcić za granicą. Efekt bywa spektakularny, jak w filmie „6 kroków”, który dokumentuje teorię sześciu stopni oddalenia, lub w poruszającym obrazie „Samuel” fabularzysty Jana Kidawy-Błońskiego, który musiał swojego bohatera i bohatera polskiej ziemi odnaleźć w Izraelu, czy wreszcie w „Efekcie domina”, bardzo aktualnej w kontekście wydarzeń na Ukrainie opowieści o miłości w zapomnianej przez świat Abchazji.

Film dokumentalny to doskonałe narzędzie do zwrócenia uwagi na ludzi z marginesu, wykluczonych na własne życzenie lub wyrokami historii, a polscy twórcy sięgają po to narzędzie umiejętnie i z wyczuciem.
W programie 54. edycji KFF znajdą się filmy o najprostszej radości istnienia („To tylko marzenia”), o walce o życie („Salon sióstr W.”), o potrzebie pozostawienia po sobie śladu („One Man Show”) czy o odpowiedzialności za drugą istotę („Werka”). Film dokumentalny to także pryzmat, przez który obserwuje się rzeczywistość. To było największą siłą filmów Krzysztofa Kieślowskiego, Wojciecha Wiszniewskiego czy Kazimierza Karabasza. Młodzi twórcy podążają ich śladem, z ironią przypatrując się polskiej potrzebie hołdowania historycznym zwycięstwom („Ze wsi Grunwald”), złośliwie portretując walkę płci („Sonda o mężczyznach”) czy nostalgicznie żegnając odchodzący na zawsze cyrk objazdowy („Nóż w wozie”).

Widzowie będą też mieli okazję poznać historię największych buntów więziennych w Europie po II Wojnie Światowej („Był bunt”), przyjrzeć się historii życia Wojciecha Zamecznika i jego rodziny („Dom na głowie”) i zastanowić się, na czym polegał fenomen Centrum Kultury „Nowy Wspaniały Świat” („Nowy Wspaniały Świat”). Spotkają też ciekawe postaci. Bohaterami filmu „Razem” są ludzie, którzy całe uczucia przelali na swoje zwierzęta, a tytułowa „Siłaczka” to kobieta z górskiej wioski w Dagestanie, która w otaczającym ją patriarchalnym świecie przyjmuje non-konformistyczną postawę. W konkursie polskim weźmie też udział film otwarcia 54. KFF – „Sen o Warszawie”, czyli biograficzna opowieść o Czesławie Niemenie.

Warto odnotować, że niemal wszystkie konkursowe filmy dokumentalne otrzymały wsparcie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Wyjątkowo mocną reprezentację przygotował także w tym roku Program 2 TVP.

Pełną listę filmów zakwalifikowanych do konkursu polskiego znaleźć można tutaj.

Konkurs dokumentalny


Do konkursu dokumentalnego dopuszczone są filmy, których czas trwania jest dłuższy niż 30 minut. O główną nagrodę czyli Złoty Róg ubiegać się będzie 10 filmów średniometrażowych, w tym 2 polskie: „I Co dalej z Tobą, Karolinko – Norwid i Nicole” oraz „Pozwól kochać, pozwól marzyć”, a także 10 tytułów pełnometrażowych, w tym 2 polskie: „Deep Love”, „Efekt domina” oraz polsko-australijska koproduckja „Niegdyś moja matka”.

Twórcy „I co dalej z Tobą Karolinko – Norwid i Nicole” sprawdzają jak radzi sobie obecnie, stając przed wyzwaniami samotnego macierzyństwa, Karolina, która zadebiutowała na ekranie w „Cześć Tereska!” Roberta Glińskiego. Warto zaznaczyć, że film kontynuuje wątki podjęte w 2003 roku w „I co dalej z Tobą Karolinko”.

Konkurs dokumentalny 54.KFF pozwoli także przyjrzeć się różnym obliczom miłości. Janusz, mimo przebytego udaru, nie wyobraża sobie życia bez nurkowania, jego partnerka i rehabilitantka Asia próbuje odwieść go od niebezpiecznego zajęcia („Deep Love”). Małżeństwo ministra sportu Republiki Abchaskiej z dużo młodszą śpiewaczką operową z Rosji nie jest usłane różami, zwłaszcza że dają o sobie znać różnice kulturowe („Efekt domina”).

Wątek rodzinny splata się ciasno z wątkiem historycznym w filmie „Niegdyś moja matka” Sophii Turkiewicz, gdzie reżyserka docieka przyczyn, dla których jej matka emigrantka, oddała córkę do domu dziecka, a wszystko zostało z rozmachem nakreślone na tle fresku o tułaczce syberyjskich zesłańców.

Pełną listę filmów zakwalifikowanych do konkursu dokumentalnego znaleźć można tutaj.

Konkurs krótkometrażowy


Konkurs krótkometrażowy to najbardziej różnorodny konkurs Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Mieszają się w nim trzy gatunki – dokument, animacja i fabuła, a filmy pochodzą z przeróżnych zakątków świata. Polskie dokumenty będzie w konkursie krótkometrażowym reprezentować film Jakub Stożka „Salon sióstr W.” o dwóch siostrach prowadzących jedyny w Polsce salon urody przeznaczony dla pacjentów z choroba nowotworową. Warto też dodać, że reżyserem zakwalifikowanego do konkursu brytyjskiego filmu „Vegas” jest Polak – Łukasz Konopa.

Pełną listę filmów zakwalifikowanych do konkursu krótkometrażowego znaleźć można tutaj.

Konkurs DocFilmMusic

DocFilmMusic, najmłodszy spośród czterech konkursów Krakowskiego Festiwalu Filmowego, odbędzie się po raz drugi. Do selekcji można było zgłaszać muzyczne filmy dokumentalne o czasie trwania powyżej 30 minut. Na zwycięzcę tej sekcji czeka Grand Prix Złoty Hejnał oraz nagroda pieniężna o wartości 20 000 złotych. Do walki o tę nagrodę staną 2 polskie produkcje: „Nowa Warszawa” i „Za to, że żyjemy, czyli punk z Wrocka”.

„Nowa Warszawa” jest zapisem projektu Stanisławy Celińskiej i zespołu Royal String Quartet. Nowe aranżacje znanych piosenek o Warszawie przeplatają się tu z opowieścią o artystce, której los w szczególny sposób zespolił się z historią stolicy. „Za to, że żyjemy, czyli punk z Wrocka” wniesie do festiwalowych kin mocne brzmienie polskiego punku z czasów PRL.

Pełną listę filmów zakwalifikowanych do konkursu DocFilmMusic znaleźć można tutaj.

Filmy do wszystkich czterech konkursów Krakowskiego Festiwalu Filmowego zostały wybrane przez komisję selekcyjną pracującą pod kierunkiem dyrektora Krzysztofa Gierata. Filmy dokumentalne rekomendowali: krytycy filmowi Anita Piotrowska i Anna Bielak oraz filmoznawcy Jadwiga Hućkova i Marta Hauschild. Krótkometrażowe filmy dokumentalne selekcjonowali: reżyser Paweł Kloc oraz krytycy filmowi Joanna Ostrowska i Tomasz Bielenia. Wszystkie filmy polskie bez względu na gatunek oglądał krytyk Jerzy Armata.

Polish Docs obejmuje patronat nad Krakowskim Fetsiwalem Filmowym.