"EFEKT DOMINA" NAGRODZONY NA VISIONS DU REEL
Już premierowy pokaz filmu Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego "Efekt Domina" okazał się szczęśliwy. Film zdobył na szwajcarskim festiwalu Visions du Reel Nagrodę Jury Międzywyznaniowego.
Odbywający się w szwajcarskim mieście Nyon festiwal filmu dokumentalnego Visions du Reel zakończył się w sobotę 3 maja. W gronie laureatów festiwalu znalazł się zrealizowany przez Elwirę Niewierę i Piotra Rosołowskiego film "Efekt Domina". Obraz ten doceniło Jury Międzywyznaniowe w składzie: Jean-Jacques Cunnac (dyrektor programowy – Francja), Amir Hafner-Al Jabaji (islamolog i publicysta - Szwajcaria), Brigitta Rotach (dzinnikarka - Szwajcaria) i Serge Molla (teolog, duchowny i krytyk filmowy – Szwajcaria). "Efekt Domina" otrzymał Nagrodę Międzywyznaniową dla filmu, który "rzuca światło na kwestie egzystencjalne, społeczne i duchowe oraz na ludzkie wartości".
"Efekt domina" to opowieść o prawdziwej miłości w nieistniejącym kraju. Rafael - Minister Sportu i Edukacji oraz Natasha - rosyjska śpiewaczka operowa, oboje próbujący żyć razem w niszczonej wojną Abchazji. Obserwując ich trudne relacje, oglądamy życie w miejscu naznaczonym wojną i nacjonalizmem. Film ukazuje uwięzionych ludzi, którzy marzą o spokoju, normalności i szczęściu. Obraz przedstawia bohaterów stojących przed trudną decyzją - trwać w przeszłości, czy zaryzykować i wspólnie wkroczyć w niepewną przyszłość na przekór wszystkiemu.W konkursach festiwalu startowały także dwa inne polskie filmy: w konkursie filmów średniometrażowych – „Maksimum przyjemności” Katarzyny Trzaski, a w krótkometrażowym – „Małe instrumenty” Edyty Wróblewskiej. Ponadto w sekcji Premiers Pas pokazany został film studenta Łódzkiej Filmówki Arjuna Talwara „Gdzie ja”. To jednak nie jedyne polskie akcenty na festiwalu. W towarzyszących mu targach filmowych Doc Outlook można było obejrzeć program przygotowany z dziesięciu dokumentów przygotowany przez Krakowską Fundację Filmową (partnera Doc Outlook). Na warsztatach montażowych dla projektów w zaawansowanym stadium produkcji – Rough Cut Lab nad swoim filmem „Mnich z morza” pracowali reżyser Rafał Skalski z montażystą Filipem Drzewieckim, a na warsztatach i_doc swoje projekty interaktywnych filmów dokumentalnych pod okiem specjalistów w tej dziedzinie rozwijały Katarzyna Boratyn i Małgorzata Jurko („Line no.9”) oraz Agnieszka Pokrywka („Confessions on a Rezor’s Edge”).
Pełną listę nagrodzonych filmów znaleźć można na stronie internetowej festiwalu.