MAJOWA SZTUKA DOKUMENTU
Hasło przewodnie Sztuki Dokumentu w maju to „Poza schematem”. Pierwszy majowy pokaz, w ramach którego zobaczyć będzie można „Niezależną Republikę Samosiuk” Adama Lewandowskiego oraz „Ze snu sen” Adama Kuczyńskiego, odbędzie się już w najbliższą środę, 7 maja.
W maju w cyklu Sztuka Dokumentu prezentowane będą filmy zebrane pod wspólnym hasłem „Poza schematem”. Będą to obrazy traktujące o szeroko rozumianej sztuce i ludziach sztuki, nie raz wykraczającej poza wspomniany schemat. Dodatkowo pierwszy majowy pokaz będzie jednocześnie prezentacją nowego dystrybutora – Reprezentacji Polskiego Dokumentu. Po projekcji przedstawiciele firmy spotkają się z widzami.
Program Sztuki Dokumentu maju:
- 7 maja:
„Niezależna Republika Samosiuk”, reż. Adam Lewandowski
Portret Zygmunta Samosiuka - wybitnego autora zdjęć filmowych, zmarłego nagle w 1983 roku. Prawcował przy filmach takich jak „Brzezina”, „Krajobraz po bitwie” czy „Austeria". Wprowadził do polskiego kina m.in. estetykę „kamery z ręki”, barwnego świecenia i pracy przy minimalnej ekspozycji. W filmie w sposób przejmujący wspominają Samosiuka współtwórcy i przyjaciele – wśród nich Andrzej Wajda i Piotr Szulkin, a z ich wspomnień wyłania się portret niewzykle utalentowanego artysty i skromnego człowieka, który ponad wszystko cenił pracę.
„Ze snu sen”, reż. Adam Kuczyński
Filmowy portret jednego z najwybitniejszych i najciekawszych reżyserów polskich, wieloletniego Rektora PWSFTViT w Łodzi, prof. Wojciecha Jerzego Hasa. Na obraz składają się ilustrowane cytatami z filmów artysty wypowiedzi trojga znakomitych aktorów występujących w obrazach mistrza: Barbary Krafftówny, Gustawa Holoubka i Jana Nowickiego, a także scenografa Jerzego Skarżyńskiego. Rolę cicerone po onirycznym świecie kreowanym przez "poetę czasu, przemijania i śmierci" pełni pisarz Piotr Wojciechowski. Na ekranie pojawia się też sam bohater. Parokrotnie, tylko na chwilę, milcząco.
- 14 maja:
„Tala od różańca” – reż. Sławomir Rogowski, Stanisław Zawiśliński
92-letnia dziś Natalia Rolleczek była barwną postacią życia literackiego czasów PRL-u. Jej głośna powieść Drewniany różaniec z 1953 roku, przeniesiona potem na ekran przez Ewę i Czesława Petelskich, została wykorzystana jako narzędzie stalinowskiej propagandy skierowanej przeciwko Kościołowi katolickiemu. Film jest portretem kontrowersyjnej pisarki, zaprzyjaźnionej z Karolem Wojtyłą, deklarującej swoją wiarę, a jednocześnie krytykowanej za przynależność do tak zwanej "czerwonej burżuazji".
„Nirvana Fish” – reż. Marcin Klinger
Bohaterem filmu jest 51-letni Darek, który odmienił swoje życie i został buddyjskim mnichem. Spokoju poszukuje, mieszkając w małym klasztorze w Korei Południowej. Matka bohatera nie jest w stanie zrozumieć jego decyzji.
- 21 maja:
„Samotność dźwięku”, reż. Jacek Piotr Bławut
Dokument przybliża postać mało znanego kompozytora – Tomasza Sikorskiego. Na jego życiu zaważyły czasy komunizmu, w których przyszło mu tworzyć. Brak wolności i możliwości odkrywania samego siebie oraz niezrozumienie jego twórczości przez środowiska artystyczne, odrzucające skrajną prostotę tej muzyki, odcisnęły na Sikorskim silne piętno. Film śledzi losy artysty, którego niebywały talent i ogromna wrażliwość szły w parze z osamotnieniem.
„Małe instrumenty”, reż. Edyta Wróblewska
Dokument o zespole muzycznym Małe Instrumenty i równocześnie opowieść o wielkiej pasji i miłości do świata dźwięków. Jesteśmy świadkami powstawania najnowszej, nietypowej płyty, umieszczonej w blaszanej, dziecięcej katarynce. Poznajemy magiczny świat lidera grupy, Pawła Romańczuka, pełen barwnych dźwięków wydobywających się z instrumentów, stworzonych z najróżniejszych przedmiotów: śrubek, nakrętek, dziecięcych zabawek.
Wszystkie pokazy odbywają się w stołecznym kinie Elektor, w środy o 19.00. Bilety kosztują 10 złotych.
Więcej informacji na stronie internetowej kina Elektor.
[źródło informacji: newsletter Sztuki Dokumentu]