KRÓLIK WALCZY O….OSCARA®!
Na fali festiwalowych sukcesów polsko-niemiecki film dokumentalny "Królik po berlińsku" Bartka Konopki i Piotra Rosołowskiego będzie walczył o Oscara®.
Dzięki staraniom producentki Anny Wydry, wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz zaangażowaniu twórców (m.in. Matusza Romaszkana, Grzegorza Korczaka, Franciszka Kozłowskiego, Macieja Cieślaka, Joanny Skalskiej i Alicji Kizińskiej) film będzie pokazywany w ramach specjalnych pokazów kinowych DocuWeeks™ w Stanach Zjednoczonych kwalifikujących do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Królik będzie pokazany w sekcji dokumentów krótkometrażowych (do 40’) wśród 9 innych tytułów wybranych z całego świata. Pokazy te organizowane są corocznie przez International Documentary Association (IDA) w kinach w Los Angeles i Nowym Yorku. Udział w pokazach DocuWeeks™ daje szanse na udział filmu w nominacjach do Oscarów®.
DocuWeeks™ organizowane są od 1997r.. Przez ostatnie 12 lat działalności, pokazano 133 tytułów, zarówno krótko-, jak i długometrażowych dokumentów, 16 z nich zostało nominowanych, a 7 nagrodzonych Oscarem®.
Spośród ostatnio nagrodzonych, należy wymienić: Smile Pinki (2008), Man on Wire (2008), Taxi To The Dark Side (2007) i The Blood of Yingzhou District (2006), a wśród nominowanych m.in.The Betrayal, War/Dance, Salim Baba i Sari’s Mother.
DocuWeeks™ trwają od 31 lipca do 20 sierpnia. Królik zostanie pokazany w trakcie drugiego tygodnia pokazów w Nowym Yorku, pomiędzy 7 a 13 sierpnia w kinach IFC Center.
Terminarz pokazów:
7 sierpnia, 16:47
8 sierpnia, 18:37
9 sierpnia, 20:32
10 sierpnia, 16:47
11 sierpnia, 18:37
12 sierpnia, 20:32
13 sierpnia, 13:22
Film opowiada o tysiącach dzikich królików, które zamieszkiwały strefę śmierci Muru Berlińskiego. Pas ziemi między dwoma murami był jakby “stworzony” dla tych zwierząt – pełno nietkniętej trawy, drapieżniki zostały za murem, strażnicy pilnowali, żeby żaden człowiek nie “zakłócał” spokoju królików. Przez 28 lat żyły tam zamknięte, ale bezpieczne. Niestety pewnego dnia Mur runął, a króliki musiały poszukać dla siebie nowego miejsca. Film jest alegorią przybliżającą dzieje Europy Wschodniej z “króliczej” perspektywy. W związku z przypadającą na ten rok 20. rocznicą obalenia muru berlińskiego film ma szansę stać się głośnym wydarzeniem w Niemczech i w całej Europie.
Film jest przykładem udanej koprodukcji kilku krajów. Był rozwijany dzięki stypendium Nipkowa w Berlinie, oraz na warsztatach Ex Oriente i Discovery Campus Masterschool. Został sfinansowany przez niemieckie telewizje MDR, RBB i ARTE, a ze strony polskiej przez TVP1. Do budżetu dołączyły również: fińska telewizja YLE, belgijski Lichtpunt i holenderska VPRO. Film powstał przy wsparciu europejskiego programu MEDIA, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.
Za produkcję filmu odpowada Anna Wydra MS Films (Polska) i majade Filmproduktion (Niemcy).
więcej:
www.documentary.org/docuweeks09
powiązane artykuły: