SIERPIEŃ NA FESTIWALACH DOKUMENTALNYCH

Podczas wakacyjnych podróży po świecie, w wielu miastach można trafić na festiwale filmowe, a na nich – na polskie produkcje. Piszemy, gdzie w sierpniu będzie można zobaczyć polskie filmy dokumentalne.

1 sierpnia rozpocznie się FaitoDocFestival, podczas którego zaprezentowane zostaną „Dwa światy” Macieja Adamka. Dokument w tym miesiącu będzie podróżował sporo, bo oprócz włoskiego festiwalu zawita na Festival De Cine Mas w Nikaragui, Blue Whiskey Independent Film Festival i Middlebury New Filmmakers w USA, Assim Vivemos w Brazylii, Festival de Cinema Douarnenez we Francji, Arkipel Jakarta International Documentary and Experimental Film Festival w Indonezji.

Odwiedzając w wakacje Półwysep Bałkański będzie można trafić na film „Więzi” Zofii Kowalewskiej, który powalczy o nagrody na festiwalu Herceg Novi w Czarnogórze. Dwa pokazy na Bałkanach czekają „Polonez” Agnieszki Elbanowskiej. Film znalazł się w konkursie na Dokufest Kosovo oraz Sarajevo Film Festival w Bośni i Hercegowinie. Natomiast w Macedonii na MakeDox będzie można zobaczyć „Naukę” Emi Buchwald, „Trzy rozmowy o życiu” Julii Staniszewskiej oraz „21 x Nowy Jork” Piotra Stasika.

W upalnym Meksyku na International Film Festival with Gender Perspective pojawi się „Dokument” Marcina Podolca, a w USA na Flickers’ International Rhode Island Film Festival „Komunia” Anny Zameckiej.

Druga połowa sierpnia to włoski Film Festival Della Lessina, gdzie w konkursie znalazł się dokument „Przed świtem” Łukasza Borowskiego. Miesiąc zakończy Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji, gdzie do konkursu Venice Classic zaproszono film „Książę i dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego. We Włoszech odbędzie się światowa premiera filmu, a więcej o pokazie można przeczytać w naszym poprzednim newsie.

Aktualna lista pokazów festiwalowych znajduje się tutaj.