POLISH SHORTS I ŁÓDZKA FILMÓWKA W CLERMONT-FERRAND

Tegoroczna edycja festiwalu w Clermont-Ferrand, największego europejskiego festiwalu filmów krótkometrażowych, rozpocznie się 2 lutego. W sekcjach konkursowych znalazły się trzy polskie filmy. Podczas festiwalu odbędzie się także pokaz specjalny filmów z Łódzkiej Szkoły Filmowej. Najnowsze polskie produkcje krótkometrażowe będą prezentowane również na towarzyszących festiwalowi targach filmowych, gdzie już po raz dwunasty powstanie stoisko POLISH SHORTS.

Trzy produkcje będą reprezentować Polskę w tym roku w sekcjach konkursowych festiwalu w Clermont-Ferrand. Do konkursu międzynarodowego selekcjonerzy festiwalu zaprosili dwie fabuły "Jerry" Romana Przylipiaka oraz "Drżenia" Dawida Bodzaka, a także krótkometrażowy dokument "Proch" Jakuba Radeja.

W ramach tej edycji festiwalu będzie można zobaczyć także program „Carte Blanche to The Polish National Film School in Łódź”, przygotowany przez Szkołę Filmową w Łodzi z okazji 70 lat od powstania instytucji. Będzie to retrospektywa filmów zrealizowanych w Szkole, w której znajdą się zarówno produkcje z ostatnich lat, lat i szkolne filmy uznanych dziś twórców kina jak Andrzej Wajda czy Roman Polański.

W programie retrospektywy znalazły się następujące filmy:

Program 1:

Dwaj ludzie z szafą, reż. Roman Polański

Echo, reż. Magnus von Horn

Zabawa, reż. Witold Leszczyński

Erotyk, reż. Jerzy Skolimowski

Birthday, reż. Jenifer Malmqvist

Kwadrat, reż.  Zbigniew Rybczyński

Rogalik, reż. Paweł Ziemilski

Kirk Douglas, reż. Feridun Erol, Marek Piwowski

Program 2:

Kiedy ty śpisz, reż. Andrzej Wajda

Jajko, reż. Dorota Kędzierzawska

Lokatorki, reż. Klara Kochańska

Krakatau, reż. Mariusz Grzegorzek

Urząd, reż. Krzysztof Kieślowski

Koncert życzeń, reż. Krzysztof Kieślowski

Cipka, reż. Renata Gąsiorowska

Tradycyjnie na towarzyszących festiwalowi targach filmowych zorganizowane zostanie stoisko narodowe POLISH SHORTS przygotowane przez Krakowską Fundację Filmową. Odwiedzający stoisko akredytowani profesjonaliści i goście z całego świata będą mogli uzyskać informacje na temat najnowszych polskich produkcji krótkometrażowych, zorientować się w festiwalowym rynku oraz nawiązać kontakty z polskimi producentami, agentami sprzedaży i przedstawicielami festiwali. W Clermont-Ferrand oprócz reprezentantów KFF Sales & Promotion, pojawią się także przedstawiciele Szkoły Filmowej w Łodzi, New Europe Film Sales, Studia Munka oraz Running Rabbits Films. Obecni będą także twórcy filmów, którzy znaleźli się w programie festiwalu.

Ponadto na targach odbędzie się premiera wydawnictwa POLISH SHORTS 2017/18, zawierającego dostęp do polskich filmów online, na którym znalazło siedem krótkometrażowych fabuł i siedem animacji.

Natomiast 107 polskich tytułów obejrzeć będzie można w wideotece targów.

Polskim finalistom forum koprodukcyjnego EURO CONNECTION jest w tym roku projekt "Practical Man” Michała Poniedzielskiego.

Więcej informacji znaleźć można na stronie internetowej festiwalu.

fot. Tadeusz Ciesielski, z archiwum: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, TV i Teatralna im. L. Schillera w Łodzi