"PIANOFORTE" Z NOMINACJĄ DO EMMY

Międzynarodowa Akademia Sztuki i Nauki Telewizyjnej – największa organizacja zrzeszająca czołowe postaci świata rozrywki ze wszystkich sektorów przemysłu telewizyjnego, z ponad sześćdziesięciu krajów – właśnie ogłosiła nominacje do swoich corocznych nagród: International Emmy® Awards. Wśród nominowanych filmów znalazł się pełnometrażowy film dokumentalny „Pianoforte” w reżyserii Jakuba Piątka i produkcji Macieja Kubickiego (Telemark).

Film Jakuba Piątka będzie walczył o nagrodę w kategorii Arts Programming. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni podczas 52. Międzynarodowej Gali Rozdania Nagród Emmy® w Nowym Jorku, 25 listopada 2024 r. 

„Pianoforte” jest pierwszym polskim filmem dokumentalnym w historii nominowanym do tej prestiżowej nagrody. Do tej pory tylko dwa polskie filmy zostały wyróżnione przez Akademię. W 2007 roku nagrodę International Emmy® zdobył film „Magiczne drzewo”, a w 2009 roku był do niej nominowany film „Siedem bram Jerozolimy”. Dla firmy Telemark, jednego z wiodących producentów filmowych na polskim rynku, to jednak nie pierwsze spotkanie z International Emmy® Awards. W 2021 roku nagrodę tę zdobył film ”Kubrick by Kubrick” współprodukowany przez Telemark i współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. 

„Pianoforte’ jest to trzymająca w napięciu opowieść o wchodzących w dorosłość uczestnikach i uczestniczkach legendarnego Konkursu Chopinowskiego. Bohaterami filmu są młodzi ludzie, w wieku od 16 do 30 lat, pochodzący ze wszystkich stron świata. Łączy ich jedno - od dzieciństwa poświęcili się bez reszty grze na fortepianie. Ich zmagania to prawdziwy emocjonalny rollercoaster. Wchodzą w dorosłość, równocześnie mierząc się z ogromną presją związaną z rywalizacją. Pierwszy raz w historii konkursu ekipie filmowej udało się zajrzeć w takim stopniu za kulisy Filharmonii Narodowej, żeby pokazać panującą tam atmosferę napięcia. Jakub Piątek towarzyszy także bohaterom i bohaterkom w codziennym życiu, prezentując wielowymiarowy obraz utalentowanych

ludzi o niezwykłych osobowościach. Zdjęcia do filmu odbywały się m.in. w Chinach, Rosji i Włoszech. 

Konkurs Chopinowski jest organizowany co pięć lat od 1927 roku w Warszawie, a zmagania bohaterów filmu oglądały na żywo 44 miliony odbiorców z całego świata. To najstarsza tej rangi rywalizacja na świecie, dzięki której wybitni pianiści, tacy jak Maurizio Pollini, Martha Argerich, Krystian Zimerman, Đặng Thái Sơn, Rafał Blechacz czy Seong-Jin Cho rozpoczęli wielkie, międzynarodowe kariery artystyczne. Konkurs to szansa zdarzająca się raz w życiu. Nie wszystkim uda się sięgnąć po najwyższe trofeum, ale już sama możliwość wystąpienia na scenie warszawskiej filharmonii jest doświadczeniem łączącym łzy zmęczenia i rozpaczy z ekstatyczną radością towarzyszącą graniu. 

Reżyserem „Pianoforte” jest Jakub Piątek, którego debiut fabularny „Prime Time” został pokazany na festiwalu filmowym w Sundance w 2021 roku i jest dostępny na wszystkich terytoriach platformy Netflix. Jego debiutancki pełnometrażowy film dokumentalny „Pianoforte”, również pokazywany premierowo na festiwalu Sundance 2023, wyprodukował Maciej Kubicki z TELEMARK, który odpowiada także za świetnie przyjęte i nagradzane na międzynarodowych festiwalach dokumenty kreacyjne „Over the Limit” czy „Wiatr. Thriller dokumentalny”. Koproducentami filmu są Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy oraz MX35 a także HBO Max (Hanka Kastelicova) i BBC Storyville (Lucie Kon). Film otrzymał dofinansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Polskim dystrybutorem filmu jest Against Gravity, a film można obejrzeć na platformie MAX. 

Informacja prasowa