POLSKIE PROJEKTY NA DOK LEIPZIG

„Arbuz” Sary Szymańskiej będzie pitchowany na DOK Short n’ Sweet, a projekt „The Town That Drove Away” Natalii Pietsch i Grzegorza Piekarskiego będzie prezentowany na DOK Preview International. Wcześniej poznaliśmy tytuły zakwalifikowane na DOK Co-Pro Market, wśród nich znalazła się polsko-niemiecka koprodukcja „Listy” Andreia Kutsiły.

DOK Short n’ Sweet to pitch dla filmów krótkometrażowych, koncentrujący się na finansowaniu i dystrybucji filmów dokumentalnych, animowanych dokumentów oraz filmów animowanych, a także seriali.

Wśród dziewięciu projektów znalazła się nowa animacja Sary Szymańskiej. Będzie to polsko-francuska produkcja, za którą odpowiada Animoon (Polska), Avec ou sans Vous (Francja).

„Arbuz” ma opowiadać historię dwóch 27-letnich sióstr bliźniaczek, Neli i Zyty. Akcja będzie rozgrywać się w noc sylwestrową w Paryżu. Obie siostry, pochodzące z Polski, są zdeterminowane, aby uczynić Paryż swoim nowym domem: Nela przyjechała pierwsza, a Zyta kilka lat później. Nela odniosła sukces zawodowy, ma przyjaciół i mówi płynnie po francusku, ale Zyta pozostaje w cieniu.

Listę wszystkich zakwalifikowanych projektów można znaleźć tutaj.

Celem DOK Preview International jest prezentacja najciekawszych filmów, poszukujących finansowania ostatniego etapu produkcji, partnerów dystrybucyjnych czy przedstawicieli festiwali, którzy pokażą dany tytuł premierowo. Każdy z zakwalifikowanych filmów otrzyma wsparcie i weźmie udział w dyskusjach moderowanych przez Brigid O’Shea i Sofią Tocar. Każdy z wybranych projektów cechuje się ambitnym podejściem i niesamowitym stylem. Organizatorzy cieszą się, że mogą podzielić się tymi projektami i wspierać je na ostatnim etapie.

Do tego prestiżowego grona zaproszono dokument Natalii Pietsch i Grzegorza Piekarskiego. Za produkcję odpowiada LARMO.

„The Town That Drove Away” opowiada o budowie tamy Ilısu w Turcji. Przedsięwzięcie wymusiło przesiedlenie kurdyjskiej i arabskiej ludności, niszcząc ich życie i kulturę. Starożytne miasto Hasankeyf, zamieszkane od 10 000 lat i posiadające relikty dziewięciu cywilizacji, zostało zalane. Mieszkańcy, mimo obietnic budowy nowego osiedla, chcieli pozostać w starym mieście, które było częścią ich tożsamości. Władze, dążąc do modernizacji, zignorowały koszty społeczne i dziedzictwo historyczne, zmuszając ludzi do zmiany stylu życia.

Listę przyjętych tytułów można znaleźć tu.