POLSKA KOPRODUKCJA ZAKWALIFIKOWANA NA CPH:LAB
Polsko-niemiecki projekt „Scratching the Surface” Alexandra Mettina i Wiktora Filipa Gacparskiego znalazł się wśród dziewięciu tytułów zaproszonych na tegoroczną odsłonę CPH:LAB.
Nadrzędnym celem programu CPH:LAB jest szlifowanie talentów, wspieranie kreatywnego ryzyka, niecodziennych kolaboracji i przekraczanie granic w tworzeniu filmowych dokumentów. Program działa już od 2009 roku.
Do kolejnej edycji organizatorzy poszukują projektów dokumentalnych i twórców, którzy chcą odkrywać potencjał cyfrowych technologii w produkcji i dystrybucji filmów. W zamian CPH:LAB oferuje przestrzeń do eksperymentów, współpracy interdyscyplinarnej i kreatywnego łączenia sztuki z technologią i społecznym zaangażowaniem.
Przez sześć miesięcy warsztatów wybrane projekty będą pod opieką międzynarodowych mentorów i opiekunów, a także innych uczestników LAB.
W tym roku wybrano dziewięć projektów, które poruszają szeroki wachlarz tematyczny. Opowiadają zarówno o osobistych, jak i zbiorowych, lokalnych i uniwersalnych spojrzeniach na współczesny świat. Formalnie skupiają się na głębi i różnorodności gatunku dokumentalnego, nierzadko stawiając na immersję.
Wśród wybranych tytułów znalazła się polsko-niemiecka koprodukcja. „Scratching the Surface” to innowacyjny projekt VR, który zanurza widzów w świecie sztuki analogowej i cyfrowej z perspektywy uznanej artystki i ilustratorki Line Hoven. To hybrydowe doświadczenie łączy dokument filmowy w formacie 180° z interaktywnym środowiskiem 3D-360°, badając głębokie pytania dotyczące życia, technologii i sztuki. Dzięki zaawansowanej technologii VR „Scratching the Surface” oferuje emocjonalnie angażujące i skłaniające do refleksji doświadczenie, przesuwając granice filmowej narracji w nowe, hybrydowe przestrzenie.
Listę wszystkich zakwalifikowanych projektów można znaleźć tutaj.