„KSIĄŻĘ I DYBUK” W WENECJI

27 lipca podczas konferencji prasowej przedstawiono program 74. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Do konkursowej sekcji VENICE CLASSICS – Documentary on Cinema zaproszono film „Książę i dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego.

Mostra Internazionale d'Arte Cinematografica di Venezia, czyli Festiwal Filmowy w Wenecji to międzynarodowy festiwal filmowy, który uważany jest za najstarszą imprezę filmową na świecie. Festiwal został założony w 1932 roku przez hrabiego Giuseppe Volpi di Misurata jako "Esposizione Internazionale d'Arte Cinematografica". Obecnie festiwal jest częścią Biennale w Wenecji.

W tym roku w programie festiwalu znalazł się film dokumentalny „Książę i dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego. Film został zakwalifikowany do konkursowej sekcji VENICE CLASSICS – Documentary on Cinema.

Książę i dybuk” to dokumentalna podróż śladami Michała Waszyńskiego, wyjątkowego filmowca, który uciekając przed duchem nietolerancji nieustannie zmieniał swoją tożsamość́.

Kim naprawdę był książę Michał Waszyński? Cudownym dzieckiem kina, przebiegłym oszustem, czy człowiekiem, który nieustannie mylił iluzję filmu z rzeczywistością? “Książę i dybuk” to filmowa podróż śladami człowieka – kameleona, który uciekając przed duchem nietolerancji nieustannie zmieniał własną tożsamość, negując swoje żydowskie pochodzenie i ukrywając homoseksualizm.

Za produkcję filmu odpowiedzialni są Małgorzata Zacharko (Film Art Production), Matthias Miegel (Kundschafter Filmproduktion GmbH Berlin) oraz Ann Carolin Renninger (zero one film GmbH, Berlin).

Projekt filmu prezentowany był na Nordisk Panorama, IDFA Forum, a także na pitchingu DOCS TO GO! w ramach KFF Industry  57. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

74. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji odbędzie się w dniach 30 sierpnia - 9 września. Więcej można przeczytać tutaj.