“KONCERT NA DWOJE” NA DOC LAB POLAND HOT SELECTION 2018

Nagrodzony Nagrodą Publiczności na tegorocznym Warszawskim Festiwalu Filmowym, film otwarcia Krakowskiego Festiwalu Filmowego - „Koncert na dwoje” Tomasza Drozdowicza będzie ostatnią projekcją w ramach cyklu DOC LAB POLAND HOT SELECTION 2018, prezentującego najciekawsze filmy dokumentalne ostatnich lat. Film jest portretem słynnego dyrygenta, pianisty i kompozytora Jerzego Maksymiuka oraz jego żony Ewy. Był rozwijany w ramach programu DOC LAB POLAND.

Dyrygent, pianista, kompozytor Jerzy Maksymiuk i jego żona Ewa tworzą szczególny związek. Charyzmatyczny maestro, odnoszący sukcesy w świecie muzyki, w życiu codziennym wydaje się być całkowicie bezradny i zagubiony bez pomocy żony, która wspiera go w codziennych najprostszych czynnościach i podejmuje za niego wiele życiowych decyzji. Kamera towarzyszy artyście w trakcie pracy z wybitnymi muzykami i orkiestrami, a także ukazuje fascynujący świat genialnego twórcy pochłoniętego do granic szaleństwa przez partytury. Film jest wzruszającą i pełną humoru opowieścią o pasji, muzyce i miłości.

„Koncert na dwoje” miał premierę na tegorocznym Krakowskim Festiwalu Filmowym, gdzie był filmem otwarcia.  W październiku zdobył Nagrodę Publiczności Warszawskiego Festiwalu Filmowego. W kinach pojawi się wiosną 2019.  

KONCERT NA DWOJE

2018, 75 min.

Reżyseria: Tomasz Drozdowicz, scenariusz: Maria Nockowska, zdjęcia: Andrzej Wojciechowski, dźwięk: Jacek Plichta, Piotr Nartowski, Rafał Wyżykowski, Michał Potocki, montaż: Tomasz Drozdowicz, kierownictwo produkcji: Maria Grąziewicz, producenci: Beata Hyczko, Tomasz Drozdowicz, produkcja: Studio Filmowe Autograf, Fundacja Kultury Polskiej, TVP S.A.

12 grudnia, środa, godz. 19.30

Kino Iluzjon, ul. Ludwika Narbutta 50A, Warszawa

 

Wstęp wolny. Po projekcji organizatorzy zapraszają na spotkanie z twórcami filmu.
Współorganizatorami pokazu są: FINA – Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny i kino Iluzjon.


DOC LAB POLAND HOT SELECTION to cykl pokazów najciekawszych i najbardziej nagradzanych polskich filmów dokumentalnych ostatnich lat i spotkań z twórcami. Pierwsza projekcja („Królowa ciszy” Agnieszki Zwiefki”) odbyła się w grudniu 2016 roku, w 2017 roku organizatorzy zorganizowali 6 projekcji, między innymi filmów „Najbrzydszy samochód świata” Grzegorza Szczepaniaka, „Badjao. Duchy z morza” Elizy Kubarskiej i „Miss Holocaust” Michaliny Musielak. Tegoroczne HOT SELECTION otworzył 12 września pokaz laureata Festiwalu IDFA, filmu „Call me Tony” w reżyserii Klaudiusza Chrostowskiego. Drugim prezentowanym w ramach cyklu filmem był nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji „Książę i Dybuk”, trzecim – obsypany nagrodami „Over the limit” Marty Prus. W listopadzie organizatorzy pokazali dwa nowe dokumenty Marcina Sautera: „Żalanasz. Pusty brzeg” i „Urosłam kiedy spałaś” i nagrodzoną Złotym Lajkonikiem „Miłość bezwarunkową” Rafała Łysaka. Cykl jest częścią programu Doc Lab Poland Warsaw Days, wspartego przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, w ramach którego podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego zostały też zorganizowane warsztaty dla filmowców i wykłady otwarte dla szerszej publiczności.

Ostatni tegoroczny pokaz organizowany jest w partnerstwie z FINĄ – Filmoteką Narodową Instytutem Audiowizualnym i kinem Iluzjon.

DOC LAB POLAND to największy w Polsce program dla profesjonalnych dokumentalistów, łączący konsultacje merytoryczne projektów filmowych z prezentacjami dla potencjalnych partnerów: producentów, dystrybutorów, agentów sprzedaży. W 2018 r. w DOC LAB POLAND wzięły udział w sumie 24 projekty dokumentalne w fazie developmentu lub montażu, reprezentowane przez zespoły składające się z reżysera i producenta. Dodatkowym, ważnym elementem programu był market koprodukcyjny organizowany dla kolejnych ok. 40 producentów z Polski i zagranicy. W ramach publicznych prezentacji oraz marketu koprodukcyjnego podczas tegorocznego Krakowskiego Festiwalu Filmowego odbyło się ok. 800 indywidualnych spotkań branżowych. Uczestnicy programu otrzymali nagrody o łącznej wartości 86 tys. zł.

W grudniu zostanie ogłoszony nabór na piątą edycję programu.