„BRACIA” WYGRYWAJĄ DOK LEIPZIG

1 listopada zakończyła się 58. edycja festiwalu DOK.Leipzig. Nagrodę Główną w Konkursie Międzynarodowym zdobył Wojciech Staroń za film „Bracia”. Podczas festiwalu nagrodzona została również "Czarodziejska góra" Anci Damian.

W międzynarodowym Konkursie Pełometrażowych Filmów Dokumentalnych i Animowanych znalazły się dwa polskie filmy: „Bracia” Wojciecha Staronia oraz polsko-francusko-rumuńska koprodukcja „Czarodziejska góra” Anci Damian. Najważniejsza nagroda w tym konkursie trafiła do filmu „Bracia”, który w Lipsku został uhonorowany Złotą Gołębicą. Jury w uzasadnieniu nazwało dokument „ekstremalną poezją i wielką kinematografią”, pochłaniającą widza i pozwalającą mu stać się częścią filmu. Produkcja otrzymała także nagrodę Ecomenical Jury. To nie pierwszy tryumf Wojciecha Staronia na DOK.Leipzig. Podczas 54. edycji otrzymał Srebrną Gołębicę za film „Argentyńska lekcja”.

Sukcesem może pochwalić się również druga polska produkcja, która znalazła się w konkursie pełnometrażowym. „Czarodziejska Góra” Anci Damian otrzymała nagrodę MDR Film dla wyjątkowego filmu z Europy Wschodniej. Jury zwróciło uwagę, że produkcja wykorzystując różne formy filmowe: animację, akwarele, rysunki, kolaże i fotografię, stworzyła atmosferę naiwnego opowiadania, pokazując jednocześnie brutalną rzeczywistość.  „Czarodziejska Góra” w opinii jury jest świadectwem  tego, że sztuka filmowa ciągle potrafi odkrywać siebie samą.

Filmem otwarcia 58. festiwalu DOK.Leipzig był „Dokument” Marcina Podolca, który znalazł się w konkursie filmów krótkometrażowych wraz z dokumentem „Budzik” Piotra Małeckiego. W pozakonkursowych sekcjach festiwalu w Lipsku pojawiły się dwa polskie dokumenty: „Dybuk. Rzecz o wędrówce dusz” Krzysztofa Kopczyńskiego oraz „Ślimaki” Grzegorza Szczepaniaka.  Natomiast dodatkowe dziesięć tytułów wzieło udział w DOK. Market, w ramach programu Polish Docs.

Pełna lista nagrodzonych znajduje się tutaj.