SILVER EYE AWARD DLA „ŚLIMAKÓW” I „CASA BLANCI”

Polski dokument może pochwalić się sukcesem także na targach East Silver Market towarzyszących Międzynarodowemu Festiwalowi Filmów Dokumentalnych w Jihlavie. Aż dwie nasze produkcje otrzymały tam nagrody Silver Eye.

Nagrody Silver Eye przyznawane są od 2009 roku – to wyróżnienia dla najlepszych dokumentów biorących udział w targach East Silver Marketu. Silver Eye to nagrody przyznawane producentowi, nie zaś reżyserowi filmu. Nagroda przeznaczona jest na wsparcie promocji i dystrybucji zagranicznej filmu.

Filmy biorące udział w targach podzielone są na trzy kategorie – krótki, średni i długi metraż. W tym roku nominacje do nagród Silver Eye otrzymało osiem polskich produkcji. Nagroda Główna w kategorii dokumentu krótkometrażowego trafiła do filmu „Ślimaki” Grzegorza Szczepaniaka. Jury doceniło film za błyskotliwy humor, rewelacyjny scenariusz i „radość życia” bijącą od pełnych pasji bohaterów. W tej sekcji filmy oceniały: Isis Graham z Influence Film Club, Diane Henderson z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Edynburgu oraz Melissa Lindgren z Festiwalu Dokumentalnego Tempo.

W kategorii średniometrażowego dokumentu nagroda za najlepszy film przypadła Aleksandrze Maciuszek za „Casa Blancę”. Jury zachwycił sposób ukazania w filmie miłości, ale i zależności pomiędzy synem, a matką. Według jury, w którego składzie znaleźli się: Sara Garcia Villaneuva z Play-Doc, Maja Lindquist, z Doc Lounge i Nordisk Panorama oraz Stuart William Sloan z Second Chance Cinema, dokument Aleksandry Maciuszek opowiada tradycyjną historię w niezwykle świeży i pomysłowy sposób.

Warto dodać, że w kategorii pełnometrażowego dokumentu w jury zasiadła Barbara Orlicz-Szczypuła, wice prezes Krakowskiej Fundacji Filmowej oraz Dyrektor Biura Programowego Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Zwycięzcy poza statuetką otrzymali nagrodę pieniężną i roczną reprezentację filmu w East Silver Caravan, jednoznaczną z promocją zwycięskiego filmu na ponad 100 najważniejszych festiwalach filmowych na świecie.

Więcej o nagrodach Silver Eye można przeczytać tutaj.