POKAZY FILMU „JUREK” W USA I KANADZIE

W ostatnich miesiącach dokument Pawła Wysoczańskiego odnosi sukcesy na wielu międzynarodowych festiwalach. W najbliższym czasie film „Jurek” będzie można zobaczyć na pokazach w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

20 października film pokazywany był na Polish Film Festival w Los Angeles, gdzie zebrał entuzjastyczne recenzje tamtejszych krytyków. Natomiast 24 października miał miejsce pokaz w ramach Austin Polish Film Festival, a także dwie projekcje na Texas State University. Pod koniec miesiąca film zagościł także na University of Washington w Seattle.

„Jurek” znalazł się także w programie Mountain Film Festival w Banff w Kanadzie, który rozpoczął się 31 października i potrwa do 8 listopada. Następnie dokument zostanie zaprezentowany w ramach Ekran Polish Film Festival w Toronto. Listopad zakończą pokazy filmu podczas Polish Film Festival in America, a na początku grudnia „Jurek” pojawi się na specjalnym pokazie w Nowym Jorku.

Jurek” przedstawia historię Jerzego Kukuczki, który zginął 24 października 1989 roku podczas wyprawy na Lhotse. Po raz pierwszy pojechał w Himalaje z pieniędzmi, sprzętem, naprawdę sławny. Dokument Pawła Wysoczańskiego nie skupia się jednak na zagadce śmierci himalaisty. Pokazuje człowieka, który pnie się do góry – w sensie dosłownym, ale tez metaforycznym i symbolicznym. Od pucybuta do milionera, od socjalistycznego pracownika po gwiazdę międzynarodowych mediów, od człowieka, który wspina się bez pieniędzy i sprzętu, po pełnoprawnego konkurenta Reinholda Messnera w walce o zdobycie Korony Himalajów i Karakorum. Rozmowy z rodziną i przyjaciółmi, archiwalia, zdjęcia, nagrania, fragmenty programów telewizyjnych i wywiadów składają się na portret całego środowiska himalaistów lat 80. To również obraz czasów, w jakich żyli – ciężkich i barwnych jednocześnie, kiedy idealizm miał większą wartość niż sława.