POKAZY POLISH DOC DAYS W ROSJI

W listopadzie w Moskwie i Kazaniu odbędzie się festiwal Polish Doc Days organizowany przez Instytut Polski w Moskwie. W ramach imprezy pokazane zostaną polskie filmy dokumentalne, zrealizowane przez zarówno przez mistrzów, jak i młodych debiutujących filmowców. Krakowska Fundacja Filmowa jest współorganizatorem i partnerem tego wydarzenia.

Pokazy filmowe zaplanowane są od 7 do 15 listopada 2015 roku. W obu miastach dokumenty zostaną wyświetlone w czterech blokach filmowych, a w Kazaniu widzowie dodatkowo będą mogli zobaczyć retrospektywę twórczości Marcina Koszałki.

Pierwszą sekcja to znany już widzom w innych krajach, pokazywany m.in. w Turcji, Meksyku, a ostatnio podczas IDFF „Flahertiana” w Perm ,  „Masters from Krakow – laureaci Krakowskiego Festiwalu Filmowego 1961-1999”, w jej ramach zostaną zaprezentowane uznane polskie dokumenty, zrealizowane przez polskich mistrzów tego gatunku, które na Krakowskim Festiwalu Filmowym otrzymały Złotego Smoka bądź Złotego Lajkonika: „Muzykanci” Kazimierza Karabasza, „Szkoła podstawowa” Tomasza Zygadło „Hair” Marka Piwowskiego, „Szpital” Krzysztofa Kieślowskiego, „Elementarz” Wojciecha Wiszniewskiego, „Kilka opowieści o człowieku” Bogdana Dziworskiego oraz „Siostry” Pawła Łozińskiego.

W drugim bloku rosyjscy widzowie będą mieli okazję do zapoznania się ze współczesnymi dokumentami krótkometrażowymi realizowanymi przez młodych, ambitnych i uzdolnionych filmowców. W pokazie  „Young Talents” pokazanych zostanie pięć polskich filmów, które obecnie odnoszą sukcesy na międzynarodowych festiwalach filmowych: „Obiekt” Pauliny Skibińskiej, „Dom na głowie” Adama Palenty,  „Superjednostka” Teresy Czepiec, nominowana do Oscara „Nasza klątwa” Tomasza Śliwińskiego oraz „Punkt wyjścia” Michała Szcześniaka, które w tym roku walczy o oscarową nominację.

Podczas kolejnego pokazu wyświetlony zostanie laureat Złotego Lajkonika i Srebrnego Roga 55. Krakowskiego Festiwalu Filmowego – film „Casa Blanca” Aleksandry Maciuszek. Drugi zdobywca nagrody Srebrny Róg podczas tej edycji festiwalu, film „Królowa ciszy” Aleksandry Zwiefki, zaprezentowany zostanie w czwartym bloku: „Dokumentalne kino kobiet”. W tej sekcji pojawi się także film Moniki Pawluczuk „Koniec świata”.

W Kazaniu oprócz tych czterech pokazów, odbędzie się retrospektywa filmów Marcina Koszałki, reżysera, scenarzysty i operatora filmowego, wielokrotnie nagradzanego na festiwalach na całym świecie. W ramach pokazu będzie można zobaczyć debiut reżysera „Takiego pięknego syna urodziłam”, a także późniejsze produkcje: „Cały dzień razem”, „Do bólu”, „Istnienie” oraz „Deklaracja nieśmiertelności”.Dodatkowo, podczas festiwalu ArtdocFest w Moskwie, który odbędzie się między 9 a 16 grudnia, pokazane zostaną filmy "Do bólu", "Takiego pięknego syna urodziłam" i "Ucieknijmy od niej". Marcin Koszałka będzie gościem festiwalu i poprowadzi masterclass. 

Filmy zostaną zaprezentowane przez Krzysztofa Gierata, prezesa Krakowskiej Fundacji Filmowej oraz Katarzynę Wilk, koordynatora projektu Polish Docs. W ramach Polish Doc Days odbędzie się także spotkanie dotyczące współczesnego polskiego kina dokumentalnego.

Więcej informacji na stronie Instytutu Polskiego w Moskwie i ArtDocFest