POLSKIE FILMY NAGRODZONE W KOREI

Na początku czerwca odbył się Seoul Guro International Kids Film Festival. W Korei nagrodzono dwa polskie filmy: dokument „Dwa światy” Macieja Adamka oraz „Fajna ferajna. Powstanie oczyma dzieci” Tomasza Stankiewicza.

Dokument „Dwa światy” otrzymał na Seoul Guro International Kids Film Festival nagrodę publiczności. Film Macieja Adamka to portret głuchoniemych rodziców i dwunastoletniej córki. Laura na co dzień odgrywa rolę ust i uszu dla ojca oraz matki, pomagając im w praktycznych czynnościach, takich jak choćby kupowanie węgla. W filmie pełni również funkcję medium, które z empatią wprowadza widza w zwyczajne sprawy niepełnosprawnych. Jest nie tylko narratorem, lecz także przekaźnikiem emocji, które bez niej nie mogłyby znaleźć ujścia do świata słyszących.

To już 12 wyróżnienie dla filmu nagradzanego między innym na Rhode Island Film Festival, Chicago International Children’s Film Festival czy Harlem Film Festiwal w Nowym Jorku.

Drugim filmem nagrodzonym na GUIKFF była „Fajna ferajna. Powstanie oczyma dzieci” Tomasza Stankiewicza. Film został laureatem Best Award w kategorii krótkometrażowego dokumentu.

Film opowiada o Powstaniu Warszawskim oczyma najmłodszych uczestników tych wydarzeń. "Fajna ferajna" to film niezwykły, przede wszystkim ze względu na występujące w nim osoby. Na ekranie pojawiają się świadkowie i uczestnicy Powstania: Barbara Rybeczko-Tarnowiecka - Basia, Halina Stańczak-Kryska - Halusia, Bogusław Kamola - "Hipek", Jerzy Grzelak - "Pilot", Stanisław Wołczaski - "Kazimierz. Halinka ratowała z powstania psy i koty. "Kazimierz" był kolporterem gazet i obserwował przylot formacji amerykańskich latających fortec. "Hipek" należał do sławnej drużyny harcerskiej szczurów kanałowych. Jureczek miał dziewięć lat i był najmłodszym zaprzysiężonym żołnierzem AK. Służył na Mokotowie, a po upadku dzielnicy ukrywał się w piwnicach. Towarzyszą im współczesne dzieci: Jaś, Staś, Stefanek i Zosia. Ta niecodzienna obsada pracuje pod okiem reżysera Tomka Stankiewicza, który w "Fajną Ferajnę" włożył całe swoje serce. Udało mu się pokazać, jak wyobraźnia współczesnych dzieci, poruszona opowieściami Powstańców, przenosi ich do 1944 roku. Jaś, Staś, Stefan i Zosia doświadczają tych samych emocji, co ich rówieśnicy z Powstania Warszawskiego.

„Fajna ferajna...” również może pochwalić się wieloma nagrodami. Ostatnim wyróżnieniem było Best Editing Award na Dada Saheb Phalake Film Festival w Indiach.

Pełna lista filmów nagrodzonych w Seulu znajduje się tutaj