MIĘDZYNARODOWA PREMIERA „NAUKI CHODZENIA”

Dziewiątego lipca rozpoczął się 14. GOLDEN APRICOT Yerevan International Film Festival. Wśród filmów prezentowanych w konkursie międzynarodowym znalazły się dwa polskie dokumenty: Nauka chodzenia Marcina Kopcia i Daniel Anastazji Dąbrowskiej.

„Nauka chodzenia” to drugi, po etiudzie szkolnej „6 filmów o miłości”, dokument Marcina Kopcia. Film pokazywany był dotąd wyłącznie w Polsce, a jednak ma już na swoim koncie Brązowy Medal przyznany w kategorii „Television – Documentary/Information Program” podczas New York Festivals. Tym razem w stolicy Armenii będzie miał szansę nie tylko zawalczyć o uwagę jurorów i zwycięstwo w konkursie, ale także zmierzyć się z gustem publiczności z innego zakątka świata.

Główny bohater filmu to postać wielowymiarowa – gangster, który stara się być dobrym człowiekiem. W jego przypadku nie jest to jednak łatwe. Całe dotychczasowe życie sprawiał cierpienie innym i wzbudzał w ludziach strach. Piotr - czterdziestopięcioletni były członek warszawskiej mafii po wyjściu z więzienia próbuje ułożyć sobie życie od nowa. Jak twierdzi, pragnie odpokutować za grzechy przeszłości, podejmując pierwszą legalną pracę – w hospicjum. Widz obserwuje bohatera, który stawia pierwsze kroki w normalnym społeczeństwie, przełamuje swoje wewnętrzne i zewnętrzne blokady, walczy ze słabością. Pod koniec filmu pozostajemy z pytaniem: czy Piotr dostosuje się do swojego nowego życia opartego na innych wartościach niż te dotychczas wyznawane, czy jego przemiana będzie trwała?

W dniach 14-16 lipca Marcin Kopeć odwiedzi Armenię, aby osobiście zaprezentować swój film na GOLDEN APRICOT Yerevan International Film Festival.

Jednym z wydarzeń towarzyszących na GOLDEN APRICOT IFF był Polski dzień filmowy, podczas którego zorganizowano pokaz „Powidoków” Andrzeja Wajdy, zeszłorocznego laureata Parajanov's Thaler Award - nagrody za wkład w rozwój światowej kinematografii.