MARIA KRAUSS NA WARSZTATACH W LOCARNO

Trzy producentki z Polski wezmą udział w warsztatach Match Me! podczas 70. MFF w Locarno. Wśród nich znalazła się Maria Krauss, producentka filmów dokumentalnych.

Match Me! to warsztaty towarzyszące Międzynarodowemu Festiwalowi Filmowemu w Locarno. W tym roku odbędzie się trzecia edycja wydarzenie, która potrwa od 4 do 6 sierpnia. W warsztatach wezmą udział producenci z Brazylii, Chile, Izraela, Włoch, Meksyku, Szwajcarii oraz Polski. Dzięki współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowych Polskę reprezentować będą trzy producentki: Dominika Osak (Badi Badi, film animowany), Izabela Igel (Harine Films, film fabularny) oraz Maria Krauss (Plesnar & Krauss Films, film dokumentalny).

Maria Krauss jest współzałożycielką filmy producenckiej Plesnar & Krauss FILMS. Jest producentką m.in. filmu „Dramaty” (reż. Zvika Portnoy), który premierowo pokazany był na 57. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Obecnie zajmuje się produkcją filmów "Czeski Pepik jedzie do Polski odkrywać miłość do Boga” (reż. Vit Klusak), „Trylobit” (reż. Julia Popławska) oraz „Transfer” (reż. Joanna Rożen).

Akcja filmu „Trylobit” ma miejsce na skraju Sahary, w marokańskim regionie Erfoud. Główny bohater, Yoseff, jak wielu rdzennych mieszkańców Sahary, zarabia przy wydobyciu skamielin oraz na ich sprzedaży. Rzadkie okazy sprzedaje się nawet za tysiące dolarów. Na skraju Sahary trwają również prace paleontologów. Przyjechali tu w poszukiwaniu skarbu – który doceni świat nauki – rzadkiego okazu trylobita. Prace naukowców kończą się sukcesem, odkryciem cennej skamieliny – TRYLOBITA.

„Transfer” to dokument, który był w tym roku rozwijany  na warsztatach DOC LAB POLAND i prezentowany na pitchingu DOCS TO START podczas tegorocznego KFF Industry. Tematyka projektu dotyczy dwóch zabiegów in vitro: tego pionierskiego, 30 lat temu i teraźniejszego, który ten sam profesor Kuczyński przeprowadzi u bohaterki filmu. A także tego trzeciego, sprzed kilku laty, dotyczącego samej reżyserki. Dziś nie boi się wrócić do Białegostoku, żeby zrobić o tym film. Jest klika pytań, na które szuka odpowiedzi. 

Więcej informacji o warsztatach znajduje się na stronie festiwalu: www.pardo.ch.