MARZEC NA FESTIWALACH DOKUMENTALNYCH

W marcu festiwale powoli budzą się do życia po zimowym odpoczynku. Wiosną wiele polskich filmów dokumentalnych będzie można zobaczyć na międzynarodowych festiwalach. Sprawdźcie gdzie.

Jeszcze w lutym zaczął się chorwacki festiwal ZagrebDOX, w którego programie znalazło się pięć polskich filmów: „Jak zostać papieżem?” Justyny Mytnik, „Call Me Tony” Klaudiusza Chrostowskiego, „Over the limit” Marty Prus, „Opera o Polsce” Piotra Stasika oraz „Książę i dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego. Film ten będzie można zobaczyć także na Thessaloniki Documentary Festival w Grecji, obok „Żalanasz – pusty brzeg” Marcina Sautera.

1 marca w Niemczech rozpoczął się natomiast Mittelpunkt Europa Film Fest, na który zaproszono „Polonez” Agnieszki Elbanowskiej i „Więzi” Zofii Kowalewskiej. Dokument Agnieszki Elbanowskiej pojawi się także na Bucharest International Experimental Film Festival w Rumunii, a Zofii Kowalewskiej na Pow Film Festival w USA.

Dwa razy w tym miesiącu będzie można zobaczyć „Ostatni sezon” Sławomira Witka: na Bunter Hund ISFF w Monachium w Niemczech oraz na World Film Festival w Estonii. Tam zaproszono do programu także „Trzy rozmowy o życiu” Julii Staniszewskiej oraz „Ikonę” Wojciecha Kasperskiego.

Dwa pokazy czekają też „Ethiopiques – muzyka duszy” Macieja Bochniaka. Film pojawi się na CPH:DOX w Danii oraz Docville w Belgii. Tam też zaprezentowana zostanie „Nauka” Emi Buchwald.

Duży przegląd polskich filmów krótkometrażowych odbędzie się w tym miesiącu na Tampere Film Festival w Finlandii, w bogatym programie znalazły się także filmy dokumentalne: „Obiekt” Pauliny Skibińskiej i „Proch” Jakuba Radeja. „Proch” zagości także na FebioFest na Słowacji razem z „Euforią” Natalii Pietsch i „Operą o Polsce”.

Cztery polskie dokumenty zaproszono do programu Lakeside Doc Festival w Indich: „Komunię” Anny Zameckiej, „Jurka” Pawła Wysoczańskiego, „Trzy rozmowy o życiu” oraz „Naukę chodzenia” Marcina Kopcia.

Natomiast do 2 kwietnia potrwa Mecal Pro International Short Film and Animation Festival, gdzie w programie znalazły się dwa krótkometrażowe dokumenty: „Miejscy kowboje” Pawła Ziemilskiego oraz „Wolta” Karoliny Poryzały i Moniki Koteckiej. „Wolta” w marcu pojawi się też w Kanadzie na Salem Film Fest.

Aktualna lista festiwalowych pokazów dostępna jest tutaj.