POLSKIE FILMY NAGRODZONE NA ZAGREBDOX

3-ego marca odbyło się uroczyste wręczenie nagród chorwackiego festiwalu ZagrebDox. "Over the Limit" Marty Prus i „Call Me Tony” Klaudiusza Chrostowskiego zostało nagrodzone podczas ceremonii.

Festiwal ZagrebDOX odbył się w tym roku po raz 14-ty. Chorwacki festiwal jest jednym z najważniejszych w tym regionie europy. Podczas tygodniowego wydarzenia widzowie, przedstawiciele branży filmowej i jury, mieli okazję do zobaczenia ponad 120 filmów z całego świata. Wśród nich znalazło się w tym roku pięć filmów z Polski, a dwa z nich zostały narodzone. „Call Me Tony” Klaudiusza Chrostowskiego z festiwalu wróciło z Teen Dox Special Mention Award, a "Over the Limit" Marty Prus otrzymał nagrodę Little Stamp dla najlepszego reżysera do 35 roku życia. 

Co więcej, Polacy zostali wyróżnieni także na branżowym wydarzeniu towarzyszącym festiwalowi - ZagrebDox Pro, gdzie DCP Award (dyplom i profesjonalna kopia DCP) przypadły projektowi "Symfonia fabryki Ursus" w reż. Jaśminy Wójcik, który powstaje w Wajda Studio. 

"Over the Limit" to intymny dramat brutalnych relacji, które prowadzą do sukcesu. Portret rosyjskiej gimnastyczki artystycznej Margarity Mamun. Film przedstawia decydujący rok w jej życiu: Margarita stoi przed unikalną szansą występu na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro i zdobycia złotego medalu olimpijskiego. Wyjątkowy dostęp do kulis codziennego reżimu trningowego ukazuje wyjątkową więź Margarity z dwoma trenerkami Aminą Zaripovą i Iriną Viner. 

„Call Me Tony” to opowieść o momencie w życiu kiedy wszyscy oczekują od nas odpowiedzi, a jedyne co mamy to pytania. Osiemnastoletni kulturysta, który pragnie zostać aktorem z uporem zabiega o atencję wiecznie nieobecnego ojca. Konrad mieszka w górniczym miasteczku na południu Polski. Kreując swój wizerunek inspiruje się aktorami kina akcji, spędza godziny na siłowni i zapisuje się na zawody kulturystyczne. Wszystko to prowadzi do załamania spowodowanego wewnętrznym konfliktem między nim samym a wersją siebie, którą stara się stworzyć by zyskać akceptację otoczenia. Życie Konrada zmienia się kiedy na nowo odkrywa swoją dawną pasję do aktorstwa. Czy odnajdzie właściwą dla siebie drogę?

Pełna lista nagrodzonych znajduje się tutaj.