„BEKSIŃSCY. ALBUM WIDEOFONICZNY” NA FESTIWALU SLAMDANCE

Film Marcina Borchardta „Beksińscy. Album wideofoniczny” został zaproszony do sekcji konkursowej Festiwalu Slamdance w USA. Festiwal odbędzie się od 25 do 31 stycznia 2019 roku.

Komisja selekcyjna Festiwalu Slamdance zaprosiła do udziału w konkursie pełnometrażowych dokumentów polską produkcję. Pokaz w sekcji konkursowej Slamdance będzie dla dokumentu "Beksińscy. Album wideofoniczny" w reżyserii Marcina Borchardta amerykańską premierą. W programie dokumentalnym o nagrody powalczy w dziewięć filmów. Warto dodać, że „Beksińscy. Album wideofoniczny” jest nie tylko jedyną polską produkcją, ale także jedyną europejską produkcją w tym gronie.

Pięćdziesiąt lat z życia wybitnego polskiego malarza Zdzisława Beksińskiego. Historia jego skomplikowanej relacji z synem Tomkiem, niezwykle popularnym dziennikarzem muzycznym, cierpiącym na depresję i podejmującym wielokrotnie próby samobójcze. Wstrząsający dokumentalny dramat rodzinny precyzyjnie zrekonstruowany wyłącznie z prywatnych, nigdy wcześniej w takiej formie niepublikowanych, dźwiękowych i filmowych materiałów z archiwum Beksińskich.

Festiwal Filmowy Slamdance to jeden z największych na świecie festiwali filmów niezależnych. Organizowany jest od 1995 roku w Park City w stanie Utah. Pierwsza edycja festiwalu zorganizowana została przez grupę wywrotowych filmowców, których filmy nie dostały się do programu festiwalu Sundance. Czuli oni potrzebę pokazania swoich filmów, więc zorganizowali własny festiwal, którego mottem jest „od filmowców dla filmowców”. W ciągu dwudziestu lat historii festiwal otworzył drogę do sławy takim reżyserom jak Christopher Nolan, Marc Forster, Jared Hess, Oren Peli, Benh Zeitlin, Seth Gordon, Lynn Sheltona czy Lena Dunham. Najbliższa, dwudziesta odsłona festiwalu odbędzie się w dniach 25-31 stycznia 2019.

Pełna lista zakwalifikowanych filmów znajduje się tutaj.