DWA POLSKIE FILMY NAGRODZONE W ROSJI

26 listopada zakończył się festiwal Breaking Down Barriers w Moskwie, wśród nagrodzonych filmów znalazły się dwie produkcje polskie: „Dwa światy” Macieja Adamka i „Film dla Stasia” Moniki Meleń.

Na festiwalu International Disability Film Festival «Breaking Down Barriers” w Moskwie, trwającym od 23 do 26 listopada zaprezentowano kilkadziesiąt filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych związanych z niepełnosprawnością.

Dwa polskie filmy z festiwalu wracają z nagrodami. “Dwa Światy” Macieja Adamka otrzymał nagrodę dla najlepszego krótkometrażowego dokumentu. Film był już pokazywany na około 90 festiwalach i przeglądach na całym świecie i otrzymał ponad 20 nagród (między innymi na Rhode Island Film Festival, Chicago Children’s Film Festival, Harlem Film Festiwal , United Nations Association Film Festival, Wales International Documentary Festival, New York Film Festivals and Tv Award, Greenpoint Film Festival, FaitoDOC Festiwal czy Jakarta International Film Festival).

„Dwa światy” to portret rodziny, w której rodzice są głuchoniemi, a ich córka Laura jest słysząca. To 12-letnia Laura jest naszym przewodnikiem po ich życiu. Życiu nietypowym, a zarazem zwyczajnym jak życie każdej rodziny.

Drugą produkcją nagrodzoną podczas festiwalu jest „Film dla Stasia” Moniki Meleń. Dokument otrzymał nagrodę dla najbardziej afirmującego życie filmu.

Bohater filmu to Stanisław, który jest malarzem, a jednocześnie współautorem filmowego przesłania, które adresuje do młodszego o kilkadziesiąt lat Stasia. Realizowane w intymnych warunkach nagrania są nie tylko świadectwem niecodziennego porozumienia ludzi dotkniętych podobną niepełnosprawnością, lecz także lekcją na temat najzwyklejszych życiowych spraw: sposobu ubierania się czy reagowania na nietolerancję wobec osób niepełnosprawnych.

Więcej o nagrodach można przeczytać tutaj.