TRZY POLSKIE FILMY Z NAGRODAMI NA IDFA

21-ego listopada odbyła się ceremonia wręczenia nagród 31. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie. Laureatami festiwalu zostały dwa polskie dokumenty: „In Touch” Pawła Ziemilskiego, „Tańczę dla ciebie” Katarzyny Lesisz oraz „Summa” Andrei Kutsila.

Amsterdamski Festiwal Filmów Dokumentalnych IDFA jest jednym z najważniejszych festiwali dokumentalnych na świecie. Co roku przyciąga ponad 250 000 widzów, w tym ponad 3 tysiące gości z branży dokumentalnej. W tym roku IDFA odbywa się w dniach 14-25 listopada, ale już 21-ego listopada wręczono nagrody festiwalu.

Do tej edycji festiwalu, została zaproszona silna reprezentacja polskich dokumentów, aż sześć polskich produkcji znalazło się w sekcjach konkursowych, a trzy z nich z Amsterdamu wracają z nagrodami. 

Film w reżyserii Katarzyny Lesisz "Tańczę dla Ciebie" otrzymał IDFA Award for Best Children’s Documentary dla Najlepszego Filmu w konkursie Kids & Docs. Bohaterem dokumentu jest dwunastoletni Wiktor, uczeń renomowanej szkoły baletowej. Przygotowuje się na wydarzenie o ogromnym znaczeniu w życiu szkolnym, który zadecyduje o tym, czy przejdzie do następnej klasy. W tej okazji biorą udział wszyscy nauczyciele i rodzice uczniów. Wiktorowi towarzyszy jego babcia, która jest przy nim także wcześniej podczas prób do spektaklu. Wiktor marzy jednak o tym, by na przedstawienie przyjechał jego ojciec, który mieszka za granicą.

Natomiast do polsko-białoruskiej koprodukcji "Summa” Andreia Kutsili trafiła The IDFA Award for Best Mid-Length Documentary  w konkursie filmów średniometrażowych. Bohaterką filmu jest młoda białoruska malarka, która wyjeżdża z Mińska od męża, by odwiedzić swojego przyjaciela, wiekowego malarza, Andrzeja Strumiłłę, w jego idyllicznej posiadłości w Polsce. Dla niej podróż jest odskocznią od miejskiego życia, dla niego przerwą w samotnej egzystencji naznaczonej podeszłym wiekiem. Przyjemna rutyna malowania, rozmów, jazdy konnej i obowiązków związanych z końmi, jest zakłócana jedynie przez telefony od męża artystki, który chce by wróciła do domu. Ale ona chce zostać dłużej – ona jeszcze nie skończyła…

W tym samym konkursie nagrodę otrzymał również polskie dokument „In Touch” Pawła Ziemilskiego. Film otrzymał The IDFA Special Jury Award for Mid-Length Documentary. To film o mieszkańcach wsi Stare Juchy, z których prawie jedna trzecia wyemigrowała na Islandię.

W tegorocznym programie festiwalu prezentowanych było  jeszcze dziewięc inncyh polskich filmów: "Diagnoza" Ewy Podgórskiej pokazywana była w konkuesie debiutów, „Połączeni” Aleksandry Maciejczyk startował w konkursie filmów studenckich, „Miłość bezwarunkowa” Rafała Łysaka w konkursie filmów krótkometrażowych, "Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski” Irka Dobrowolskiego i "Jazda obowiązkowa" Ewy Kochańskiej w sekcji Luminous, "Home Games" Alisy Kovalenko w Bests of Fests,  a „Ojciec i syn” Pawła Łozińskiego i „Ojciec i syn w podróży” Marcela Łozińskiego – w sekcji ME. Wszyscy twórcy byli obecni w Amsterdamie, gdzie prezentowali swoje filmy publiczności.

W specjalnej sekcji Top Ten by Helena Třeštíková pokazano dokument Krzysztofa Kieślowskiego z 1974 roku "Pierwsza miłość".

Pełna lista nagrodzonych znajduje się na stronie festiwalu IDFA.