SUKCES POLSKICH FILMÓW W TEGERNSEE

Na zakończonym właśnie Festiwalu Filmów Górskich w Tegernsee pokazywane były dwa polskie dokumenty: „Miejsce” Julii Popławskiej oraz „Jurek” Pawła Wysoczańskiego. Oba z Niemiec wróciły z nagrodą.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Górskich w Tegernsee organizowany był już po raz trzynasty. Grand Prix Festiwalu został uhonorowany film Julii Popławskiej „Miejsce”, natomiast Specjalne Wyróżnienie Jury trafiło do Pawła Wysoczańskiego za film „Jurek”.

Miejsce” pokazuje najwyżej położone miejsce pracy w Polsce, gdzie trwa nieprzerwanie nocna obserwacja otaczającego świata. Pracownicy zawieszeni w „Miejscu” poza  czasem i przestrzenią  trwają niewzruszenie na stanowisku pracy mimo przeciwności i zaskakujących sytuacji. 

Jurek” przedstawia historię Jerzego Kukuczki, który zginął 24 października 1989 roku podczas wyprawy na Lhotse. Po raz pierwszy pojechał w Himalaje z pieniędzmi, sprzętem, naprawdę sławny. Dokument Pawła Wysoczańskiego nie skupia się jednak na zagadce śmierci himalaisty. Pokazuje człowieka, który pnie się do góry – w sensie dosłownym, ale tez metaforycznym i symbolicznym. Od pucybuta do milionera, od socjalistycznego pracownika po gwiazdę międzynarodowych mediów, od człowieka, który wspina się bez pieniędzy i sprzętu, po pełnoprawnego konkurenta Reinholda Messnera w walce o zdobycie Korony Himalajów i Karakorum. Rozmowy z rodziną i przyjaciółmi, archiwalia, zdjęcia, nagrania, fragmenty programów telewizyjnych i wywiadów składają się na portret całego środowiska himalaistów lat 80. To również obraz czasów, w jakich żyli – ciężkich i barwnych jednocześnie, kiedy idealizm miał większą wartość niż sława.  

Pełna lista nagrodzonych znajduje się na stronie festiwalu.