MARCEL ŁOZIŃSKI LAUREATEM NAGRODY ZA WYBITNE OSIĄGNIĘCIA W FILMIE DOKUMENTALNYM 23. MFF CAMERIMAGE

Nagrodę za Wybitne Osiągnięcia w Filmie Dokumentalnym na zbliżającym się 23. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych CAMERIMAGE w Bydgoszczy otrzyma reżyser filmów dokumentalnych, wykładowca programu DOK PRO w Szkole Wajdy, Marcel Łoziński. Na festiwalu odbędzie się również krótka retrospektywa dzieł reżysera.

Nagroda za Wybitne Osiągnięcia w Filmie Dokumentalnym przyznawana jest na CAMERIMAGE od 2008 roku - jej pierwszym laureatem był współtwórca polskiej szkoły dokumentu, reżyser "Muzykantów" Kazimierz Karabasz. Nagroda dla Marcela Łozińskiego jest drugim wyróżnieniem w historii tej nagrody przyznanym polskiemu dokumentaliście. Do tej pory laureatami nagrody byli m.in. Joan Churchill, Steven Okazaki czy Albert Maysles.

W informacji prasowej opublikowanej z okazji ogłoszenia nazwiska tegorocznego laureata możemy przeczytać:

Łoziński potrafił wsadzać przysłowiowy kij w mrowisko (w Świadkach i Lesie Katyńskim konfrontował ludzi z dawnymi zbrodniami) i ukazywać podatność formy dokumentalnej na manipulację (w Ćwiczeniach warsztatowych zdradzał, w jaki sposób można tworzyć w montażu propagandową treść). Kręcił dokumenty metaforyczne, operujące obrazem i znakiem (nominowane do Oscara® 89mm od Europy ukazujące, niebezpośrednio, różnice między Wschodem i Zachodem), ale nie stronił również od uroku i siły prostoty (we Wszystko się może przytrafić wysyłał swojego rezolutnego synka na rozmowy ze starszymi ludźmi, kreując szczery do bólu filmowy poemat o życiu i śmierci). (...). Łoziński może być rzeczywiście przewodnikiem po chaotycznej rzeczywistości, ale przede wszystkim chce być partnerem dla widza, zawsze ciekawym świata i mechanizmów, które wprowadzają go w ruch.

Całość tekstu-podróży przez twórczość Marcela Łozińskiego znajduje się na stronie festiwalu.

źródło: Wajda Studio