POLSKIE DOKUMENTY Z DOTACJĄ UNIJNĄ KREATYWNEJ EUROPY

Znamy już wyniki dofinansowania wezwania Development – projekt pojedynczy w ramach programu Kreatywna Europa MEDIA. Granty zostały przyznane 26 dokumentom, w tym dwóm produkcjom z Polski.

Celem komponentu MEDIA jest wsparcie i promocja europejskiej kultury audiowizualnej, zwiększenie cyrkulacji dzieł europejskich, profesjonalizacja sektora audiowizualnego oraz pomoc w stawieniu czoła wyzwaniom rewolucji cyfrowej i globalizacji.

Dotacje w ramach Development – projekt pojedynczy przyznawane są dla filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych. W tym roku łącznie dofinansowano 78 projektów, wśród których znalazły się cztery polskie filmy – aż dwa z nich to dokumenty kreatywne.

Pierwszy z nich to film produkowany przez Arkana Studio Dorota Roszkowska – „Uratowane z Potopu” („Vistula Sunken Treasures”). To kreatywny dokument „o podróży w przeszłość pełnej przygód, która mierzy się z mitem zatopionych skarbów.” W filmie zostaną zastosowane animacje 2D oraz inscenizacje, które pozwolą odkryć historię skarbów z czasów Potopu szwedzkiego. Film reżyserują Marcin Jamkowski i Konstanty Kulik.

Drugim projektem jest „Wiatr” („The wind”), reżyserowany przez Michała Bielawskiego, a za produkcję odpowiedzialny jest  Maciej Kubicki, Telemark. Film dokumentuje wiatr halny, najbardziej nieprzewidywalny, choć zarazem najbardziej powtarzalny element życia na Podhalu. Jego nadejście zapowiada nerwowość, wzrost zachorowań na serce i agresja ludzi. Co kilka miesięcy wiatr przypomina człowiekowi o jego miejscu wobec sił natury. „Wiatr” to dokumentalna opowieść o zmianie i spotkaniu z potęgą natury. Z poruszanego wiatrem wielogłosu wyłaniają się portrety ludzi gór, szczególnych miejsc i bardzo różnych pomysłów na życie. Projekt wziął udział w programie DOC LAB POLAND, gdzie po prezentacji na pitchingu Docs To Start, odbywającym się podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego otrzymał nagrodę umożliwiającą wzięcie udziału w Cooproduction Meeting na trwającym właśnie festiwalu DOK.Leipzig.

Oba filmy otrzymały 25.000 euro dofinansowania.

Obecnie prowadzony jest nabór wniosków w obszarze dofinansowania Developlment – projekt pojedynczy (EACEA 18/2015). Terminy aplikacji upływają kolejno 19 listopada 2015 i 21 kwietnia 2016 o godz. 12:00 w południe. Szczegółowe warunki ubiegania się o dofinansowanie w ramach schematu Developlment – projekt pojedynczy  znajdują się tutaj.

Lista wszystkich dofinansowanych projektów w wezwaniu EACEA/17/2014 znajduje się tutaj.

Na zdjęciu: "Wiatr" Michała Bielawskiego