JESIENNA PREMIERA KRÓTKICH METRAŻY ZE STUDIA MUNKA

29 października w warszawskim kinie Kultura odbędzie się premiera najnowszych krótkich metraży ze Studia Munka. „Fikotko wróć”, „Ostatni sezon”, „Lila” i „Basen” to cztery premierowe tytuły wyprodukowane w ramach programów Studia Munka działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.

Film „Fikotko wróć” Wojciecha Kołyszki został zrealizowany w ramach programu „Młoda Animacja”. Bohaterką filmu jest tytułowa Fikotka, gwiazda memów, która pod wpływem impulsu porzuca rodzimy MemLand i zaczyna wędrówkę przez bezgraniczny Kosmos Obrazów. Twórca Fikotki, będący też Narratorem, próbuje na różne sposoby skłonić ją do powrotu. Ale ona, w wyniku spotkań z rozmaitymi rodzajami obrazów, stopniowo odkrywa własne uczucia i potrzebę autonomii. Wojciech Kołyszko jest reżyserem filmu, autorem scenariusza i opracowania plastycznego. Film powstał w koprodukcji z Serafiński Studio. Autorem muzyki jest Mikołaj Trzaska.

Dokument „Ostatni sezon” jest debiutem Sławomira Witka – operatora obrazu, absolwenta Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Film obejmuje jeden dzień: od zmierzchu do świtu, ukazując połów przeprowadzany przez bałtyckich rybaków - ojca i syna. W kontekście filmu pojawia się pytanie o to, jak długo można  jeszcze walczyć  o podtrzymanie rodzinnej tradycji i wierzyć, że nie jest to ostatni sezon na morzu. Sławomir Witek zrealizował swój film w dużej mierze samodzielnie: od scenariusza, przez reżyserię, zdjęcia, aż po montaż. Koproducentem i producentem wykonawczym filmu jest Staroń Film.

Pierwszą z dwóch fabuł wyświetlanych podczas październikowej premiery będzie „Lila” Dominiki Łapki – prezentowana już w Konkursie Polskich Filmów Krótkometrażowych tegorocznych Nowych Horyzontów. Bohaterem filmu jest kilkuletni Joszko, u którego w domu zamieszkuje nieoczekiwanie jego kuzynka Lila. Chłopiec zyskuje kompana do zabaw, jednak z pozoru niewinne gry szybko przeradzają się w rywalizacje o uczucia matki.  „Lila” to zanurzona w kilkuletniej fantazji historia o zazdrości, odrzuceniu, poczuciu krzywdy i... o czymś jeszcze. Dominika Łapka jest autorką scenariusza i reżyserką filmu, do którego zdjęcia zrealizowała Weronika Bilska. Producentem wykonawczym filmu i koproducentem jest Centrala.

Premierowy pokaz zamknie „Basen” Krzysztofa Pawłowskiego. Film został doceniony podczas tegorocznego festiwalu w Gdyni, gdzie zdobył nagrodę specjalną Multimedia Polska za niepokorność twórczą w Konkursie Krótkometrażowych Filmów Fabularnych. Bohater filmu Karol (Adam Woronowicz) ma wiele problemów. Żona (Agnieszka Grochowska) w trosce o zagrożoną ciążę releguje go z małżeńskiej sypialni na wąskie polowe łóżko. W pracy pojawia się coraz więcej młodych, którzy chcą przejąć jego stanowisko. Nowi sąsiedzi natarczywie zaznaczają swoją obecność. Teść przejmuje kontrolę nad pilotem do telewizora. Na szczęście Karol ma ciągle swój azyl, swoje miejsce – miejski basen. Jednak  wkrótce okazuje się, że i tu zaczyna robić się ciasno. „Basen” jest filmową adaptacją opowiadania Marka Kochana, które zostało opublikowane w tomie Mówi Warszawa (Trio-MPW, Warszawa 2011). Zdjęcia do filmu zrealizował Dominik Danilczyk. Film powstał w koprodukcji z Alter Ego Pictures, producentem wykonawczym jest Izabela Igel.

Po projekcji filmów, z ich twórcami porozmawia rzeczniczka festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie - Anna Serdiukow.

[źródło: informacja prasowa Studia Munka]