„URATOWANE Z POTOPU” NA POLAKPOTRAFI

Na platformie Polak Potrafi ruszyła akcja crowdfundingowa, której celem jest zebranie funduszy na produkcję filmu „Uratowane z Potopu”. Projekt można wesprzeć do 6 listopada.

Przez 6 lat grupa polskich naukowców, przeszukiwała dno Wisły, aby odkryć i wydobyć blisko 1000 obiektów historycznych. Są to jedyne zachowane do dzisiaj zabytki architektury XVII-wiecznej Warszawy. 

„Uratowane z Potopu” to film o przygodzie, naukowym śledztwie, które zakończyło się odkryciem prawdziwych skarbów. Reżyserzy filmu Marcin Jamkowski i Konstanty Kulik towarzyszą badaczom od samego początku. Marcin, jako profesjonalny nurek, uczestniczy również w wydobywaniu wszystkich elementów. 

Do realizacji filmu wykorzystywane są zdjęcia powietrzne jak i podwodne. Bardzo ważnym elementem filmu będą animacje, które ożywią XVII-wieczne ryciny, pokażą jak rabowano rezydencje magnackie i szlacheckie, a także przedstawią drogę szwedzkich barek.

Tylko niewielka część barek zatonęła w wodach Wisły. Zdecydowana większość dotarła do Szwecji. Dlatego twórcy filmu chcą właśnie tam pojechać i odnaleźć zabytki pochodzące z Polski. Przeprowadzą wywiady ze szwedzkimi historykami i badaczami, dzięki którym spojrzymy na kwestię potopu z innej perspektywy. Porozmawiają również ze zwykłymi obywatelami, aby opowiedzieć im o nieznanym większości Szwedom aspekcie naszej wspólnej historii.

Twórcy poszukują właśnie funduszy na sfinansowanie zdjęć w Szwecji. Jeśli uda im się uzbierać 17 tysięcy złotych, zrealizują zdjęcia w Sztokholmie. W przypadku przekroczenia progu 20 tysięcy pojadą kręcić także do Skokoloster, a po zdobyciu 25 tysięcy także do Uppsali.

Pomóc w produkcji filmu może każdy z nas wpłacając pieniądze poprzez platformę Polak Potrafi. Każdy donator zostanie nagrodzony, w zależności od przeznaczonej na projekt kwoty otrzyma m.in. podziękowania na napisach końcowych filmu, spacer po Warszawie z przewodnikiem czy rejs po Wiśle do miejsca, gdzie zostały odnalezione XVII-wieczne zabytki, a nawet rejs do Szwecji.

Projekt możesz wesprzeć przez platformę PolakPotrafi.