„PUNKT WYJŚCIA” NA SHORTLIŚCIE DO OSCARÓW!

26 października amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła skróconą listę dziesięciu dokumentów, które mają szanse na nominację do Oscara w kategorii Krótkometrażowy Film Dokumentalny. Wśród filmów, które powalczą o nominację do Nagrody Akademii znalazł się "Punkt wyjścia" Michała Szcześniaka.

Dziesięć tytułów wciąż mających szanse na Oscary wybrano spośród 74 filmów zakwalifikowanych w tym roku do rywalizacji w kategorii Documentary Short Subject. Oto jak wygląda pełna shortlista w porządku alfabetycznym wraz z producentami:

“Body Team 12,” RYOT Films and Vulcan Productions
“Chau, beyond the Lines,” Cynasty Films
“Claude Lanzmann: Spectres of the Shoah,” Jet Black Iris America
“50 Feet from Syria,” Spin Film
“A Girl in the River: The Price of Forgiveness,” SOC Films
“Last Day of Freedom,” Living Condition
“Minerita,” Kanaki Films
“My Enemy, My Brother,” Fathom Film Group
Starting Point,” Munk Studio – Polish Filmmakers Association
“The Testimony,” Atria Film in association with Escape Artists

Pięć filmów z powyższej listy otrzyma 14 stycznia 2016 nominacje do Oscarów. Ceremonia wręczenia nagród, w trakcie której ogłoszeni zostaną zwycięzcy poszczególnych kategorii, odbędzie się 28 lutego 2016.

"Punkt wyjścia" opowiada historię Anety, która zbuntowała się w wieku 19 lat. Do więzienia trafiła za morderstwo. Dziewięć lat później, odsiadując wyrok podejmuje pracę opiekunki. Codziennie wyjeżdża poza mury więzienia do domu spokojnej starości, by opiekować się  chorą na reumatyzm panią Heleną. Rozmowy z podopieczną uświadamiają Anecie, jak wiele w życiu posiada i pozwalają uwierzyć w siebie przed ciężką próbą, jaka ją czeka.

W 2014 roku na shortliście znalazły się dwie polskie produkcje: "Nasza klątwa" Tomasza Śliwińskiego oraz "Joanna" Anety Kopacz. Oba filmy otrzymały nominację do Oscara.