„KRZYŻOKI” ZDOBYWAJĄ ZŁOTĄ ŻABĘ NA CAMERIMAGE

17 listopada odbyło się uroczyste wręczenie nagród 26. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Camerimage. Złota Żaba w Konkursie Krotkometrażowych Filmów Dokumentalnych trafiła do filmu „Krzyżoki" Anny Gawlity.

Konkurs Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych jest jednym z międzynarodowych konkursów w programie festiwalu Camerimage. Celem konkursu jest docenienie filmu dokumentalnego jako twórczej interpretacji rzeczywistości. Kładąc szczególny nacisk na wizualną i estetyczną stronę dzieła, jury ocenia najlepsze osiągnięcia w sztuce obrazu filmowego, przyznając nagrody najlepszym autorom zdjęć filmów dokumentalnych zakwalifikowanych do konkursu. 

W tym roku do tej festiwalowej sekcji zakwalifikowało się kilkanaście dokumentów z całego świata. Złota Żaba została przyznana filmowi "Krzyżoki” Anny Gawlity, którego autorem zdjęć jest Tomasz Wolski. Złota Żaba festiwalu Camerimage jest nagrodą kwalifikującą do Oscara, co oznacza, że dzięki niej film będzie mógł ubiegać się o nominację do Nagrody Akademii przyznawanej w roku 2020. 

Pełną listę laureatów festiwalu Camerimage znaleźć można na jego stronie internetowej.